Patru medici din Spitalul Suceava, care au avut Covid, au donat vineri sânge și plasmă



Centrul de Transfuzii Suceava
Centrul de Transfuzii Suceava

Patru medici din Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, care au avut Covid-19, au donat vineri sânge și plasmă, la Centrul de Transfuzii Suceava.
Directorul Medical al spitalului, dr. Valeriu Gavrilovici, a declarat, în conferință de presă, că la donare au mers cinci dintre colegii săi care au avut Covid, dar unul a fost respins din motive de sănătate, din cauză că avea anemie.
Potrivit doctorului Gavrilovici, aproximativ 700 dintre angajații Spitalului de Urgență Suceava au fost infectați cu Covid-19.
Plasma recoltată la Suceava va fi disponibilă, de săptămâna viitoare, pentru pacienții cu Covid din Spitalul de Urgență. Decizia de administrare de plasmă recoltată de la donatorii care au avut Covid este atributul medicilor de la Terapie Intensivă care au în grijă pacienții cu forme severe de boală.



Recomandări

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare
Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Voluntarii de la Crucea Roșie Suceava au donat sânge, în cadrul campaniei „Faci bine, te simți bine. Donează! Sânge pentru viață!”

Voluntarii de la Crucea Roșie Suceava au donat sânge, în cadrul campaniei „Faci bine, te simți bine. Donează! Sânge pentru viață!”
Voluntarii de la Crucea Roșie Suceava au donat sânge, în cadrul campaniei „Faci bine, te simți bine. Donează! Sânge pentru viață!”