Eroare

Mopedist rănit după ce s-a izbit în mașina care îl depășea



Un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fântânele, a fost accidentat de o mașină după ce nu s-ar fi asigurat la efectuarea unui viraj la stânga. Accidentul s-a petrecut joi, în jurul orei 17.30, pe DJ 209B, între comunele Verești și Dumbrăveni.
Din cercetările poliției rezultă că un bărbat în vârstă de 48 de ani, din municipiul Botoșani, aflat la volanul unui Audi A4, s-a angajat în depășirea unui moped condus în fața sa, iar în timpul manevrei pe care șoferul deja o efectua, cel care se deplasa pe două roți a virat brusc la stânga, intrând în coliziune cu autoturismul.
Mopedistul este un bărbat în vârstă de 43 de ani, din comuna Fântânele, care a fost preluat de o ambulanță și a fost transportat la Spitalul Județean Suceava. După efectuarea investigațiilor de specialitate, victimei i s-a stabilit diagnosticul preliminar – contuzionat prin accident, traumatism cranian fără pierderea cunoștinței, contuzie cot drept.
Pe lângă leziuni, bărbatul din Fântânele s-a ales și cu dosar penal deoarece nu este posesor de permis de conducere. Conform actualei legislații rutiere, răspunderea penală pentru conducere fără permis este aceeași ca și în cazul unui autoturism.
Poliția mai precizează că șoferul și mopedistul au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu erau băuți.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă” și „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate