Liviu Dragnea: Funcționarii publici care muncesc „mai bine” vor fi stimulați dintr-un fond de premiere



Statutul funcționarilor publici va intra în procedurile parlamentare, a declarat luni președintele Camerei, Liviu Dragnea, precizând că după aprobare aceștia vor putea beneficia de un „fond de premiere”, care să-i stimuleze pe cei care „într-adevăr muncesc mai mult”, scrie Mediafax.”Este vorba despre flexibilizarea funcției publice, de clarificarea raporturilor dintre funcționari și șefii instituțiilor – că sunt primari, miniștrii sau șefi de instituții publice-, posibilitatea ca funcționarii publici să beneficieze de un fond de premiere, care să fie la dispoziția ordonatorilor de credite, pentru a-i putea stimula pe cei care într-adevăr muncesc mai mult, muncesc mai bine și doresc să se implice mai mult. De asemenea, stabilitate în funcție și de asemenea o clarificare mult mai serioasă a obligațiilor care le revin funcționarilor publici. (…) Proiectul de lege privind Statutul funcționarului public (…) intră în procedurile parlamentare”, a declarat președintele Camerei Deputaților.



Recomandări

Angajații Finanțelor sucevene au întrerupt total lucrul cu publicul, joi, în semn de protest față de noua lege a salarizării unice

Angajații Finanțelor sucevene au întrerupt total lucrul cu publicul, joi, în semn de protest față de noua lege a salarizării unice
Angajații Finanțelor sucevene au întrerupt total lucrul cu publicul, joi, în semn de protest față de noua lege a salarizării unice

Finanțiștii din Suceava și mai multe județe ale Moldovei au protestat în fața Direcției Regionale Antifraudă față de noua lege a salarizării unitare

Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare
Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare

Veronica Grosu îi cere premierului Bolojan să spună ce soluții lasă noului Guvern pentru creșterea gradului de ocupare a forței de muncă

Senatorul AUR de Suceava, Virgiliu Vlăescu, îi cere premierului Bolojan să prezinte soluții pentru ca tinerii să muncească în România