marţi, 27 nov 2007 - Anul XII, nr. 283 (3654)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Victorie şchioapă pentru Timişoara

Formaţia Poli Ştiinţa Timişoara a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (0-0), echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, în ultimul meci al etapei a XVI-a a Ligii I, şi a urcat pe locul trei în clasamentul campionatului, acumulând 31 de puncte. Poli Timişoara a deschis scorul în minutul 58, prin Gigel Bucur care a primit o pasă de la Abiodun, a intrat în careu, a driblat portarul oaspeţilor şi a şutat în poarta goală. Două minute mai târziu, Ceahlăul a egalat prin Narcis Răducan, care a driblat portarul şi a tras la poartă din unghi de pe partea stângă după o pasă primită în adâncime. Gabriel Cânu a înscris al doilea gol al gazdelor în minutul 80, trimiţând mingea cu capul în poartă, după o lovitură liberă executată de Artiom Karamyan. În minutul 86, Gigel Bucur a mărit avantajul pentru gazde, cu un şut plasat după o pasă tot de la Artiom Karamyan. Ceahlăul a stabilit scorul final, 3-2, în ultimul minut al partidei, 90+4, prin Andrei Viţelaru la o lovitură liberă de la 19 metri. Preşedintele clubului Poli Ştiinţa Timişoara, Marian Iancu, a declarat că tehnicianul Dusan Uhrin Jr. trebuie să ia măsuri şi că locul trei pe care se află timişorenii este "mincinos" pentru că ei nu joacă nimic "Suntem pe locul trei, dar e un loc mincinos pentru că nu jucăm nimic, iar Ceahlăul ne-a dat gol când a vrut şi când n-a vrut. Dusan trebuie să ia măsuri pentru că dacă nu voi lua eu la bancă. Îmi va tremura mâna când voi scrie ordinele de plată pentru ei. Emoţiile din tribună mi se vor manifesta la pix şi îmi va tremura pixul", a spus Iancu. Acesta a amintit că Poli Timişoara a renunţat la serviciile tehnicianului Cosmin Olăroiu tot după un rezultat de 3-2. "Vă aduceţi aminte că pe Olăroiu l-am schimbat după un 3-2, dar deocamdată nu se pune problema să-l dau afară pe Uhrin", a adăugat el.

Într-un alt meci al rundei, echipa Dacia Mioveni a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), cu formaţia Pandurii Târgu Jiu. Dacia Mioveni a deschis scorul în minutul 25 prin Robert Neagoe, care a scăpat pe partea stângă şi l-a învins pe Bălăeţ cu un şut plasat de la şapte metri. În minutul 42, Pandurii a reuşit egalarea prin Liviu Mihai, care a reluat cu capul în plasă balonul centrat de pe partea stângă de Orac. Antrenorul echipei Dacia Mioveni, Sorin Cârţu, a declarat că este supărat şi confuz. "Am avut meciul în mână, dar era prea devreme şi după 1-0 am ajutat adversarul să reintre în joc. Îmi pare rău că după meciul cu CFR Cluj nu am amendat unii jucători aşa cum mi-aş fi dorit. Poate că astăzi (n.r. - duminică) nu ar mai fi făcut aceleaşi greşeli şi am fi câştigat cele trei puncte. De şase etape, de când sunt la Dacia, am jucat practic fără atacanţi. Din iarnă vom trage linie şi vom vedea ce este de făcut. Trebuie să ne facem o strategie a returului, strategie din care mulţi jucători actuali vor lipsi. Trebuie să facem rost de bani pentru a aduce jucătorii de care avem nevoie", a spus Cârţu.

Clasamentul Ligii I:

1. CFR Cluj 16 12 4 0 27 - 10 40 (+15)

2. Unirea Urziceni 16 9 5 2 21 - 12 32 (+8)

3. Poli Ştiinţa Timişoara 16 9 4 3 34 - 23 31 (+7)

4. Rapid Bucureşti 15 8 5 2 24 - 12 29 (+8)

5. Steaua Bucureşti 15 8 4 3 14 - 9 28 (+4)

6. FC Vaslui 16 7 6 3 25 - 16 27 (+3)

7. Dinamo Bucureşti 16 7 5 4 24 - 15 26 (+5)

8. Gloria Bistriţa 15 6 4 5 19 - 22 22 (0)

9. Oţelul Galaţi 16 7 0 9 23 - 32 21 (-3)

10. Ceahlăul Piatra Neamţ 15 5 2 8 17 - 20 17 (-4)

11. Universitatea Craiova 16 5 2 9 16 -20 17 (-10)

12 . Dacia Mioveni 16 4 5 7 16 - 20 17 (-7)

13. Gloria Buzău 16 5 2 9 16 - 30 17 (-7)

14. Poli Iaşi 16 4 3 9 15 - 21 15 (-10)

15. Pandurii Târgu Jiu 16 3 5 8 15 - 19 14 (-10)

16. UT Arad 16 3 5 8 14 - 20 14 (-10)

17. Farul Constanţa 16 3 4 9 7 - 18 13 (-11)

18. Universitatea Cluj 16 1 7 8 19 - 26 10 (-12).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie şchioapă pentru Timişoara.
 Vizualizări articol: 360 |