luni, 27 apr 2015 - Anul XX, nr. 95 (5907)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   4 imagini |   ø fişiere video

Liga a II-a

Rapid CFR a pierdut disputa cu Voluntari, după o repriză secundă foarte slabă

Echipa de fotbal Rapid CFR Suceava a ajuns la al treilea eşec în patru partide disputate în turneul play-off din Liga a II-a. Sâmbătă, în etapa a patra, sucevenii au pierdut cu 1 – 3 disputa ce a avut loc pe stadionul Areni în faţa celor de la Voluntari. Meciul a avut două reprize diametral opuse, o primă parte în care elevii lui Bogdan Tudoreanu au făcut un joc foarte bun şi au condus la pauză şi o a doua parte în care au căzut fizic, iar motivaţia a lipsit cu desăvârşire. Cu un lot măcinat de multiplele accidentări, rapidiştii au avut o evoluţie bună în prima parte şi după 18 minute de joc au reuşit să deschidă scorul prin Mircea Negru din penalty, după o fază în care Buziuc a fost faultat. La şase minute după, oaspeţii au ocazia de a egala, dar Daniel Bălan schimbă direcţia mingii şutate de la 18 metri de Călinţaru, balonul nimerind cu noroc bara. În minutul 32, Negru ia pe cont propriu o acţiune, depăşeşte în viteză doi adversari şi trage din unghi, de la 16 metri, dar mingea nimereşte barele la vinclu, iar până la pauză scorul rămâne neschimbat. În partea a doua, sucevenii au dat impresia că au intrat în teren cu o altă echipă, fără motivaţie, ce a căzut fizic la un moment dat şi care le-a permis adversarilor să egaleze şi să-şi adjudece victoria. În minutul 51, Călinţaru execută un corner, iar micuţul Tibi Bălan şterge mingea cu capul şi înscrie la colţul lung al porţii lui Pacal, scor 1 – 1. În minutul 53, Buziuc iese din teren după ce s-a sufocat în condiţiile în care a evoluat în teren deşi avea o viroză, el fiind înlocuit cu Săvoaia.

Sumanariu a ajuns la spital cu ambulanţa, după o cădere de calciu

În minutul 60, Sumanariu iese din teren şi este dus la spital cu ambulanţa, deoarece din cauza deshidratării a avut o cădere de calciu, el având şi probleme mai vechi cu stomacul, în locul său intrând Sfrijan. Pe fondul mai multor gafe ale sucevenilor, oaspeţii preiau conducerea în minutul 68, Maxim lobând mingea peste Pascal. Intrat în teren în minutul 71 în locul lui Tibi Bălan, Adrian Bălan stabileşte scorul final, 3 – 1 pentru Voluntari, după un şut imparabil de la marginea careului. Oaspeţii au avut şansa de 4 – 1, dar mingea şutată de Rădoi a lovit transversala porţii lui Pascal.

Rapid CFR Suceava a început partida cu FC Voluntari în formula: Pascal – Bălan(cpt.), Ferariu, Plecanciuc, Sava, Onciu, Sumanariu, Golofca, Gheorghicic, Negru şi Buziuc, în teren intrând şi Săvoaia, Sfrijan şi Marinkovic. Din lotul rapidiştilor a lipsit Apostol, jucător suspendat, Bâgu, Velescu şi Semeghin, ce sunt în continuare accidentaţi, dar şi Roheţki şi Spătar, fotbalişti ce au părăsit echipa din motive personale.

Antrenorul sucevenilor pune acest eşec pe seama accidentărilor şi a căderii fizice din repriza secundă

La finalul partidei pierdute în faţa celor de la FC Voluntari, antrenorul sucevenilor a fost de părere că acest meci s-a rupt pentru echipa sa după ce gazdele au egalat în minutul 53.

„Am făcut o primă repriză bună, dar a în a doua am picat fizic, nici motivaţie n-am mai avut şi parcă am fost alţii în teren. Am primit foarte uşor primul gol, a dat Tibi Bălan cu capul şi de acolo s-a rupt tot. Este păcat de jocul din prima parte şi cred că dacă nu luam gol aşa repede şi înscriam pe acel contraatac, alta ar fi fost soarta partidei. Am început cu trei fundaşi centrali deoarece nu aveam cu cine, deoarece Sfrijan era nerefăcut şi risca o ruptură musculară. Nu trebuie să ne oprim aici şi de aceea vom merge înainte. Avem două meciuri cu Bacăul şi sper să scoatem cât mai mult, asta în condiţiile în care etapă de etapă se accidentează câte un jucător. În aceste condiţii vom încerca să rulăm toţi jucătorii, pentru a vedea la vară care merită să rămână”, a explicat Bogdan Tudoreanu.

De cealaltă parte, antrenorul secund şi jucătorul oaspeţilor, Dinu Todoran, crede că echipa sa a avut motivaţie mai mare, mai ales în repriza secundă, când a tranşat soarta meciului.

„Ținând cont că am întâlnit o echipă foarte bună, pot spune că sunt trei puncte importante. După părerea mea Suceava putea să se bată cu noi şi Academica la promovare, dar nu cunosc problemele cu care se confruntă. Ne-au condus la pauză cu 1 – 0 şi am avut la pauză o şedinţă-n vestiar în care le-am adus aminte jucătorilor că avem un obiectiv, iar în partea a doua unii s-au trezit, iar alţii se vor trezi. Avem două meciuri grele cu principala contracandidată, Academica, şi sperăm să evoluăm mult mai bine decât în prima repriză de la Suceava. Cred că-n partea a doua ne-am dorit mai mult victoria şi am fost mai motivaţi decât gazdele, care nu au un obiectiv şi e foarte greu să se concentreze”, a declarat Dinu Todoran.

În etapa următoare, pe 2 mai, rapidiştii vor evolua în deplasare, la SC Bacău.

Rezultatele etapei a patra din play-off

Gloria Buzău – SC Bacău                        2 – 1
Academica Argeş Piteşti – CF Brăila               3 – 1
Rapid CFR Suceava – FC Voluntari                  1 – 3

Clasament play-off

1. FC Voluntari                      26     20     3       3       69-23         63
2. ACS Academica Argeş Piteşti    26     18     4       4       57-17         58
3. Gloria Buzău                     26     13     4       9       44-39         43
4. Rapid CFR Suceava                    26     11      8       7       42-34         41
5. SC Bacău                                     26     9       6       11      37-34         33
6. CF Brăila                                     26     7       10     9       32-34         31
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR a pierdut disputa cu Voluntari, după o repriză secundă foarte slabă.
 Vizualizări articol: 1156 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rapid CFR a pierdut disputa cu Voluntari, după o repriză secundă foarte slabă0.05