Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Succes neaşteptat

Grecia produce marea surpriză la Euro

Reprezentativa Greciei a învins, sâmbătă, la Varşovia, cu scorul de 1-0 (1-0), naţionala Rusiei, în ultima etapă a grupei A de la Campionatul European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Unicul gol al partidei a fost marcat de Karagounis, în minutul 45+2.

Echipa naţională a Cehiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, sâmbătă, la Wroclaw, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Poloniei, în ultima etapă a grupei A. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Jiracek, în minutul 72.

Clasamentul final al grupei A este următorul: 1. Cehia - 6 puncte, 2. Grecia - 4 puncte, 3. Rusia - 4 puncte, 4. Polonia - 2 puncte.

În sferturile de finală, Cehia va întâlni ocupanta locului secund din grupa B, în timp ce Grecia va juca împotriva câştigătoarei grupei B.

Grecii au declanşat fiesta

Căpitanul naţionalei Greciei, Giorgos Karagounis, a declarat că accederea în sferturile de finală ale Campionatului European aduce un zâmbet pe chipurile compatrioţilor săi, puternic afectaţi de criză, informează AFP. "Când am plecat de la Atena pentru a veni la Euro, le-am spus oamenilor din Grecia, aflaţi într-o situaţie economică dificilă, că vom da totul. Această calificare aduce un zâmbet pe chipurile compatrioţilor noştri. Ceea ce îi dă mai multă valoare este modul în care ne-am calificat, depăşind toate obstacolele întâlnite, acesta este spiritul elen. Jucăm cu inima şi asta contează pentru oamenii din Grecia", a spus Karagounis.

Mii de greci au ieşit pe străzile capitalei Atena şi ale altor oraşe importante din Grecia, sâmbătă seară, pentru a sărbători calificarea naţionalei lor în sferturile de finală ale Campionatului European din Polonia şi Ucraina, informează AFP.

Pe străzile din Grecia, ţară afectată de o teribilă criză economică, nu s-a mai sărbătorit astfel din 2004, an în care naţionala elenă a câştigat Campionatul European.

Numeroşi greci s-au strâns în principalele pieţe şi parcuri ale ţării, unde meciul dintre Grecia şi Rusia a fost difuzat pe ecrane uriaşe. Strigăte de bucurie au însoţit golul căpitanului Giorgos Karagounis, spre finalul primei reprize. La finalul meciului, fanii au putut urmări şi interviuri cu preferaţii lor.

La Varşovia, bucuria grecilor contrasta cu tristeţea fanilor ruşi. "Sunt fericit, a fost un meci foarte frumos", a spus la ieşirea de pe Stadionul Naţional Christofer Mandalis, un grec din Salonic.

Victoria grecilor, inspirată din istorie

Selecţionerul Greciei, Fernando Santos, a declarat că echipa sa a făcut o bucurie tuturor grecilor prin calificarea în sferturile Euro-2012 şi că acest succes este rezultatul eforturilor şi determinării jucătorilor, informează AFP.

"Suntem foarte fericiţi, am făcut o bucurie tuturor grecilor, ceea ce este foarte important. Calificarea este fructul eforturilor noastre şi al determinării. Dumnezeu a fost cu noi. Mergem în sferturi!", a spus Santos.

El consideră că echipa Greciei are "o dinamică bună". "Karagounis nu poate juca în sferturile de finală, va trebui să găsesc un înlocuitor, acesta este job-ul meu", a adăugat tehnicianul.

Santos le-a mulţumit jucătorilor săi, care "au dat totul şi chiar mai mult". "Le-am spus înainte de meci: «Am încredere totală în voi», deşi Grecia se afla într-o poziţie proastă în clasamentul grupei", a explicat selecţionerul Greciei.

Tehnicianul a spus că istoria Greciei a fost cea care i-a inspirat pe el şi pe jucătorii săi: "Ceea ce ne inspiră este istoria Greciei, iar acest respect al fiecăruia pentru Grecia vine de acolo, din această istorie. Ştiinţa, democraţia vin din Grecia. Ar fi dificil având în vedere toată această mare istorie să i se dea lecţii Greciei".

Cehii, calificaţi de pe primul loc

Selecţionerul Cehiei, Michal Bilek, a declarat că elevii săi au făcut un meci mare şi au meritat să învingă, informează AFP.

"Sunt foarte, foarte mulţumit, am reuşit să învingem o echipă care juca acasă, susţinută de publicul său. Ei au reuşit două prime meciuri fantastice şi erau favoriţi. În primele 25 de minute nu am fost în elementul nostru, dar ne-am revenit. Spre finalul primei reprize am preluat controlul balonului. La pauză ştiam că Grecia a marcat şi le-am spus jucătorilor să aibă răbdare. Am fost echipa mai bună şi am meritat să câştigăm. Este adevărat că după ce am pierdut primul meci eram într-o situaţie foarte dificilă. Împotriva Rusiei am uitat pe alocuri de înfrângere, dar am învăţat din greşelile noastre, iar apoi ne-am apărat într-un mod mai responsabil. Am făcut un meci mare în această seară. Secretul nostru? Avem încredere în noi, am trecut prin situaţii dificile dar de fiecare dată am reuşit să ieşim din acestea în echipă", a spus Bilek.

Selecţionerul Poloniei, prima victimă a turneului

Tehnicianul Franciszek Smuda a anunţat, sâmbătă seară, după eliminarea Poloniei de la Campionatul European, că îşi încetează activitatea la această selecţionată, contractul său fiind valabil până la finalul turneului, informează AFP.

"Este sută la sută finalul aventurii mele. Contractul îmi expiră după Euro-2012. Le mulţumesc jucătorilor. Am făcut tot ce am putut. Din păcate au fost multe pase ratate. În repriza a doua, eram obligaţi să luptăm neîncetat pentru a recupera mingea", a declarat Smuda, supărat şi nervos, la televiziunea poloneză TVP.

Tehnicianul a precizat că el şi elevii săi au fost prea siguri că pot învinge. "Am avut ocazii în prima repriză. Putem face o comparaţie cu meciul cu Grecia, în prima parte am jucat bine, iar în a doua am vrut să atacăm în continuare, dar după ce am ieşit de la vestiare jucătorii au făcut altceva. Îmi place prima noastră repriză, ambiţia, dar după pauză îi aşteptam pe cehi, de parcă ne era teamă că vom primi gol, iar în acest fel se primesc goluri, evident. Am făcut greşeli individuale care s-au finalizat prin primirea unui gol. Însă în doi ani şi jumătate am creat o echipă de viitor. În două luni încep preliminariile Cupei Mondiale şi cred că Cehia se poate califica", a adăugat Smuda.

Smuda era selecţionerul Poloniei din octombrie 2009.

n Polonia, presa este dezamăgită. "S-a încheiat", a titrat Gazeta Wyborcza, adăugând: "Speranţa nu a fost niciodată atât de mare şi totul s-a sfârşit ca de obicei, în ultimii 26 de ani".

"Sfârşitul unui vis", a notat şi Rzeczpospolita, în timp ce Super Express a menţionat: "Naţionala nu numai că s-a reuşit să se califice în sferturi, dar a câştigat un singur meci".

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Grecia produce marea surpriză la Euro.
 Vizualizări articol: 641 |