Pericol public

Un sucevean beat și fără permis era să calce cu mașina un polițist care încerca să-l oprească



Un sucevean beat și fără permis era să calce cu mașina un polițist care încerca să-l oprească
Un sucevean beat și fără permis era să calce cu mașina un polițist care încerca să-l oprească

Un tânăr în vârstă de 25 de ani, din comuna suceveană Hârtop, a ajuns în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița, după ce nu a oprit la semnalul unui echipaj de poliție și s-a angrenat într-o urmărire periculoasă. Tânărul nu are permis de conducere, mașina nu era înmatriculată și era băut, iar un polițist din echipaj a fost pus în pericol.
”În fapt, în noaptea de 5/6 ianuarie, în jurul orei 00.45, în cadrul acțiunilor de monitorizare a traficului rutier, un echipaj din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului a efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism care se deplasa cu viteză excesivă pe raza localității Prundu Bârgăului. Conducătorul auto nu s-a conformat, iar unul dintre polițiști a fost nevoit să se ferească pentru a nu fi acroșat de autoturism. Totodată, acesta și-a continuat deplasarea aproximativ 1,5 km, pe o stradă din localitate, fiind urmărit și blocat în trafic, în scurt timp”, a declarat Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud, citată de colegii de la Gazeta de Bistrița.
Conducătorul auto a fost identificat ca fiind un tânăr de 25 de ani, din localitatea Hârtop, județul Suceava. Cercetările au arătat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nici o categorie, iar autoturismul condus nu era înmatriculat și avea aplicate plăcuțe de înmatriculare care aparțin altui autoturism. Verificarea cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 0,80 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Așadar, tânărul sucevean a comis un adevărat cumul de infracțiuni rutiere grave, de la conducere fără permis și conducere sub influența alcoolului și până la conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false.
Mai mult, relatează colegii de la Gazeta de Bistrița, Poliția a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița cu privire la săvârșirea infracțiunii de ultraj asupra polițistului pus în pericol. Dacă va fi pus sub acuzare și pentru ultraj, suceveanul riscă ani buni de închisoare. Oricum ar fi, situația sa juridică nu este deloc roz.



Recomandări

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României