Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste el



Copac doborât (foto generic)
Copac doborât (foto generic)

Un bărbat care lucra la o societate care exploata masă lemnoasă pe raza Ocolului Silvic Broșteni a murit în dimineața zilei de miercuri, 11 septembrie.
Potrivit datelor din anchetă, bărbatul a fasonat un molid, iar apoi, în timpul manevrării a fost lovit de buștean. La fața locului a fost chemat un echipaj medical, care a început manevrele de resuscitare, dar acestea s-au dovedit inutile.
Polițiștii au stabilit că bărbatul era angajat legal, iar exploatarea de pădure era autorizată. Chiar și așa, a fost întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de ”uciderea din culpă”, ”neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă” și ”nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă”.
În paralel, a fost informat și Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava, care a demarat propria anchetă în cazul acestei tragedii.



Recomandări

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

La mai bine de 4 ani de la comiterea accidentului în care au murit doi oameni, fugarul activist de mediu Tiberius Vatamaniuc este acuzat de omor calificat

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată