După ce, în 2025, a câștigat Olimpiada Națională a Sportului Școlar la nivel de gimnaziu, echipa de handbal fete a LPS Suceava a a ajuns și în acest an în finala competiției.
Duelul din ultimul act, disputat de fetele antrenate de Florin Ciubotariu împotriva formației Colegiului Economic Vâlcea, a fost unul deosebit de echilibrat.
După 20-20 la finalul timpului regulamentar de joc, șansa avea să le surâdă vâlcencelor după executarea loviturilor de departajare. Cea mai bună jucătoare a finalei a fost desemnată Alisia Roman, în vreme ce Alexia Petruneac a ieșit golgetera turneului.
Rezultate:
LPS Suceava – Școala Aricești Prahova 19-12
LPS Suceava – Școala Nr. 96 București 36-14
LPS Suceava – Colegiul Economic Vâlcea 18-15
LPS Suceava – LPS Bistrița 20-17
Finala: LPS Suceava – Colegiul Economic Vâlcea 20-20 (victorie Vâlcea după executarea loviturilor de la 7 metri)
Lotul echipei sucevene a fost format din Ioana Ieremciuc, Ana-Maria Curcan, Alisia Roman, Andreea Codreanu, Alexia Petruneac, Alexandra Păduche, Letyția Atodiresei, Ariana Râșca, Diana Ivan, Lavinia Foka, Yasmina Creț și Sophia Antoniac.






