Spitalul de Urgență Suceava ar putea fi de mâine operațional pentru pacienții cu COVID-19



Spitalul de Urgenta Suceava
Spitalul de Urgenta Suceava

Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava ar putea fi operațional în totalitate, pentru pacienții infectați cu noul coronavirus, de mâine dimineață. Secretarul de stat Nelu Tătaru a declarat, marți seara, la un post de televiziune, că după finalizarea dezinfecției la nivel ridicat, unitatea medicală din Suceava va fi spital regional pentru pacienții cu COVID-19.
Pacienții din Suceava, cu alte afecțiuni, vor fi dirijați către spitalele din județ, din Botoșani, Pașcani, iar cazurile grave la Iași, a spus secretarul de stat Nelu Tătaru.
Ieri a fost analizată situația spitalelor din județ și ce măsuri trebuie luate, astăzi Nelu Tătaru se va afla la Suceava și a afirmat că va merge atât la Spitalul Județean de Urgență, cât și la spitalele din Rădăuți, Fălticeni și Câmpulung Moldovenesc pentru o verificare la fața locului.
La această oră, peste 1.300 de angajați ai Spitalului de Urgență Suceava și 420 de pacienți care erau internați sunt în izolare, potrivit secretarului de stat Nelu Tătaru.



Recomandări

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă