Conștientizare

Garda de Mediu îi premiază pe elevii suceveni preocupați de mediul înconjurător



– Acțiunea comisarilor de mediu suceveni a debutat în 1 iunie și va continua până în 15 iunie, ultima zi din acest an școlar
Comisariatul Gărzii de Mediu Suceava a inițiat o acțiune de conștientizare a elevilor din municipiul reședință de județ cu privire la problemele de mediu cu care se confruntă această zonă. Comisarii suceveni oferă astfel un răspuns la eforturile pe care elevii din Suceava le fac pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la degradarea mediului înconjurător.
Elevii de la Școala cu clasele I-VIII Nr.3 din municipiul Suceava au fost vizitați de comisarii de mediu suceveni pe data de 1 iunie, când au fost acordate 16 premii și 56 de diplome. Premiile au fost acordate pentru o serie de lucrări teoretice și practice, pe care elevii acestei școli le-au întocmit, pornind de la ideea că mediul trebuie conservat.
„Noi considerăm că cei care vor reuși să schimbe mentalitatea oamenilor privind grija față de natură și de mediu sunt tocmai cei care se află încă pe băncile școlii. Tinerii sunt mai deschiși și înțeleg mai bine importanța pe care o are protejarea mediului”, a declarat comisarul șef al Gărzii de Mediu Suceava, Constantin Harasim.
În cadrul seriei de acțiuni inițiate de Garda de Mediu Suceava, în colaborare cu instituțiile școlare din municipiu, se înscrie și întâlnirea elevilor de la Școala „Miron Costin” cu autoritățile locale și de mediu din Suceava, întâlnire prilejuită de Ziua Mondială a Mediului. Potrivit comisarului Constantin Harasim, la întâlnirea desfășurată ieri, la Casa Culturii, au fost reprezentate toate instituțiile de învățământ din municipiul Suceava, elevii suceveni formând, la final, un lanț uman pentru a trage un semnal de alarmă celor ce ignoră problemele de mediu.
Următoarea etapă din cadrul acțiunii de conștientizare a elevilor suceveni cu privire la problemele de mediu se va desfășura vineri, 7 iunie, la Școala Nr.1 din Suceava, unde vor avea loc un seminar și o expoziție de lucrări plastice pe teme de mediu, o parte dintre elevi urmând să fie premiați de Garda de Mediu.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava
Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava

Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava
Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava

Șase adolescenți care au contribuit la prinderea unui individ care a tâlhărit o femeie de 80 de ani, premiați de polițiști

Șase adolescenți care au contribuit la prinderea unui individ care a tâlhărit o femeie de 80 de ani, premiați de polițiști
Șase adolescenți care au contribuit la prinderea unui individ care a tâlhărit o femeie de 80 de ani, premiați de polițiști

Profesorii suceveni vor instrumente concrete pentru sprijinirea elevilor cu dificultăți de învățare

Profesorii suceveni vor instrumente concrete pentru sprijinirea elevilor cu dificultăți de învățare
Profesorii suceveni vor instrumente concrete pentru sprijinirea elevilor cu dificultăți de învățare