Foc la Centrul de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal Rădăuți



Foc la Centrul de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal Rădăuți
Foc la Centrul de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal Rădăuți

Izolația cablurilor electrice aflate în tavanul fals al unui grup sanitar de la Centrul de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal Rădăuți a luat foc duminică, cel mai probabil în urma unui scurtcircuit. Aflat la fața locului, pentru predarea unui pacient, echipajul SMURD de la Garda de intervenție Vicovu de Sus a acționat imediat cu stingătoare, pompierii militari localizând și lichidând incendiul în limitele găsite.
În sprijinul paramedicilor au intervenit și două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, de la Detașamentul de pompieri Rădăuți.
Nu s-au înregistrat victime, iar fumul degajat a inundat doar spații tehnice și holuri, astfel încât nu s-a impus evacuarea pacienților.
Pompierii militari, cu ajutorul ventilatoarelor specifice, au aerisit spațiile inundate cu fum, iar activitatea în Centrul de Primire Urgențe Rădăuți a fost reluată în siguranță.



Recomandări

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte
O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

O adolescentă de 15 ani a murit, iar sora ei de 13 ani s-a salvat în ultima clipă din casa care a ars ca o torță

O adolescentă de 15 ani a murit, iar sora ei de 13 ani s-a salvat în ultima clipă din casa care a ars ca o torță
O adolescentă de 15 ani a murit, iar sora ei de 13 ani s-a salvat în ultima clipă din casa care a ars ca o torță