Restricții

Fiind gelos, și-a amenințat soția cu moartea și s-a ales cu un ordin de protecție



Fiind gelos, și-a amenințat soția cu moartea și s-a ales cu un ordin de protecție
Fiind gelos, și-a amenințat soția cu moartea și s-a ales cu un ordin de protecție

Un bărbat din Cajvana a fost evacuat de la domiciliul conjugal după ce, din cauza geloziei, și-a amenințat soția cu moartea.
În urma unui apel telefonic primit de polițiștii orașului Cajvana joi după-amiază, aceștia au aflat că o femeie din localitate a fost amenințată de soțul ei, de frică aceasta părăsind domiciliul.
Echipa deplasată la locuința familiei a discutat cu Ion C., soțul femeii, care a povestit că miercuri seară, soția lui ar fi primit un mesaj de dragoste pe telefonul mobil, motiv pentru care între ei a izbucnit un scandal, în urma căruia soția sa a plecat de la domiciliu fără a mai reveni.
A doua zi, în jurul orei 16.00, aceasta a revenit acasă și a intenționat să parcheze autoturismul personal în curtea locuinței, fiind împiedicată de bărbat, care i-a spus să lase autoturismul în fața porții deoarece în curte este noroi. Speriată, femeia a lăsat vehiculul în fața porții și a plecat de la fața locului.
Femeia le-a relatat polițiștilor că în cursul serii trecute fusese amenințată cu moartea de soțul său, din cauza geloziei.
Bărbatul a fost condus la sediul poliției, unde a fost întocmit pe numele său un dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de ”amenințare”. În urma completării formularului de risc, pe numele soțului a fost emis un ordin provizoriu de protecție pentru o perioadă de cinci zile, timp în care instanța se va pronunța asupra emiterii unui ordin de protecție pentru o perioadă mai lungă de timp.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu