De Ora Pământului, românii pot economisi energie cât pentru consumul de electricitate al unui spital timp de un an



Cantitatea de energie pe care gospodăriile românilor ar putea să o economisească în timpul Orei Pământului, dacă ar stinge luminile, ar fi suficientă pentru a asigura consumul de electricitate al unui spital regional timp de un an, potrivit estimărilor transmise vineri de E.On, scrie Mediafax.„Cantitatea de energie pe care gospodăriile românilor ar putea să o economisească în timpul Orei Pământului ar fi suficientă, de exemplu, pentru a asigura consumul de electricitate al unui spital regional timp de un an întreg sau pentru funcționarea iluminatului public într-un oraș cu 300.000 locuitori timp de trei luni ori pentru a ține aprins permanent un singur bec economic LED timp de 32 de mii de ani”, se arată în comunicatul emis de E.On.



Recomandări

Deputatul AUR de Suceava Florin Pușcașu îl cere lui Ilie Bolojan să anunțe dacă lasă noului Guvern vreo soluție pentru reducerea prețului energiei