Fără control

Beat și fără permis, s-a izbit cu mopedul într-un cap de pod



Un bărbat de 67 de ani din comuna Dărmănești a ajuns duminică la prânz la spital, după ce s-a izbit cu mopedul pe care îl conducea într-un cap de pod. În urma verificărilor făcute de polițiști s-a stabilit că bărbatul a condus mopedul fără a deține un permis de conducere și se afla sub influența alcoolului.
Evenimentul s-a produs duminică, în jurul orei 14.30, în timp ce bărbatul din satul Măriței conducea un moped marca Piagio pe un drum comunal din interiorul localității. Ajuns într-o curbă ușoară la dreapta, din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum și din cauza consumului de alcool, bărbatul a pierdut controlul asupra direcției de mers și intrat în coliziune cu un cap de pod. În urma impactului, bărbatul a fost rănit, fiind preluat de un echipaj de urgență și transportat la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Suceava, unde a fost diagnosticat cu un traumatism cranio-cerebral și o contuzie toraco-abdominală. În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a fost de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiindu-i prelevate probe biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei.De asemenea, în urma verificărilor efectuate în baza de date ale poliției privind evidența permiselor de conducere s-a stabilit faptul că bărbatul nu deține permis de conducere auto pentru nici o categorie de vehicule. Pe numele său a fost deschis un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă”, „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”