Dosar penal

Beat criță la volan, un bărbat s-a oprit cu mașina într-un șanț



Beat criță la volan, un bărbat s-a oprit cu mașina într-un șanț
Beat criță la volan, un bărbat s-a oprit cu mașina într-un șanț

Un bărbat aflat la volan în stare de ebrietate a ajuns la spital sâmbătă seara, după ce a pierdut controlul volanului și s-a oprit cu mașina într-un șanț.
Impactul s-a produs în jurul orei 20.00, în timp ce bărbatul de 42 de ani din municipiul Rădăuți conducea un autoturism Toyota pe drumul național DN 2, în apropierea localității Bunești. Într-o curbă spre dreapta, șoferul a pierdut controlul direcției, a pătruns pe contrasens, după care a intrat cu mașina în șanțul din stânga drumului. Bărbatul a fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean Suceava, unde i s-a stabilit diagnosticul ”contuzie ușoară prin accident rutier și halenă etanolică”. El a fost testat de polițiști cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind de 1,12 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care i s-au prelevat probe de sânge pentru stabilirea alcoolemiei reale. Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunilor de ”vătămare corporală din culpă” și ”conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112