Tragic

Bătrână omorâtă de un șofer beat



O bătrână în vârstă de 65 de ani a sfârșit tragic, fiind omorâtă de o mașină condusă de un șofer beat. Vina pentru producerea accidentului îi aparține însă victimei, care a trecut strada fără a se asigura. Tragedia s-a petrecut joi, în jurul orelor 19.20, pe DN 17 B, pe raza orașului Broșteni.
În momentul în care a intrat într-o curbă, Alexandru C., în vârstă de 36 de ani, localnic, aflat la volanul unui autoturism marca VW, a lovit-o în plin pe Silvia M., localnică, pensionară, care se angajase în traversarea străzii prin loc nemarcat. Urmare a impactului deosebit de violent bătrâna a suferit leziuni grave, decedând imediat. În urma verificărilor cu aparatul etilotest s-a stabilit că în momentul producerii accidentului șoferul avea o alcoolemie de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat. În altă ordine de idei, în aceeași zi, în jurul orelor 15.10, un alt vârstnic neatent avea să fie implicat într-un accident rutier cu repercusiuni grave. În momentul în care s-a angajat în traversarea drumului, Vladimir P., în vârstă de 70 de ani, din comuna Șcheia, aflat sub influența băuturilor alcoolice, s-a împiedicat de o bordură, căzând înspre partea carosabilă, unde s-a lovit de oglinda retrovizoare a unei mașini care circula regulamentar. Urmare a impactului violent, bărbatul a suferit leziuni grave la nivelul capului. De precizat că zona prin care s-a angajat în traversarea bătrânul nu era marcată pietonal.



Recomandări

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”