Bărbat cu degete retezate de un utilaj, la locul de muncă



Victima a fost transportată la Spitalul Câmpulung Moldovenesc
Victima a fost transportată la Spitalul Câmpulung Moldovenesc

Poliția municipiului Câmpulung Moldovenesc a fost sesizată duminică la prânz că un bărbat de 46 de ani, angajat la o firmă din localitate, a suferit un accident la locul de muncă.
Din cercetările efectuate a reieșit faptul că un utilaj din fabrică s-a blocat, iar bărbatul a introdus mâna dreaptă în utilaj pentru a-l debloca, paletele rotorului retezându-i vârfurile degetelor arătător, mijlociu și inelar.
Despre incident urmează a fi sesizat Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava.
Victima a fost transportată la Spitalul Câmpulung Moldovenesc, fiind diagnosticată cu „plăgi tăiate la degetele 2, 3 și 4”.
S-a întocmit dosar penal cu privire la comiterea infracțiunilor de „neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă”, „nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă” și „vătămare corporală din culpă”, au precizat polițiștii.



Recomandări

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

EGGER investește pe termen lung în siguranța la locul de muncă, cu programe de prevenție și instruire aplicată

Săptămâna siguranței” (Safety Week), organizată la fabrica EGGER din Rădăuți, marchează Ziua Mondială a Securității și Sănătății în Muncă
Săptămâna siguranței” (Safety Week), organizată la fabrica EGGER din Rădăuți, marchează Ziua Mondială a Securității și Sănătății în Muncă