Mistuit de flăcări

Au filmat incendiul cu telefoane mobile, în loc să ajute proprietarul la stingerea lui



Autoturism în flăcări – Fotografie generică
Autoturism în flăcări – Fotografie generică

O scenă care vorbește de la sine despre lipsa de solidaritate în trafic a avut loc sâmbătă după-amiază, pe DN 17, în Pasul Mestecăniș. În jurul orei 15.50, o tânără de 22 de ani din județul Vaslui a sunat disperată la 112, cerând ajutorul pompierilor, după ce autoturismul Mercedes Benz pe care îl conducea s-a aprins în mers de la una din roți, flăcările propagându-se la toată partea din spate. La fața locului au ajuns echipajele de pompieri, însă din păcate autoturismul fusese distrus integral în incendiu.
Cercetările întreprinse de polițiști au stabilit că la un moment dat tânăra de la volan, care avea și un pasager în partea dreaptă, a sesizat faptul că dinspre zona roții dreapta spate iese fum, iar mecanismul de frânare nu mai acționa corespunzător, motiv pentru care a oprit în cea mai apropiată parcare a drumului public, amenajată la circa 250 metri distanță. Imediat conducătoarea auto și pasagerul au coborât din autoturism și au văzut cum în zona dreapta spate a acestuia se propagase deja un incendiu, care s-a extins cu repeziciune.
Din cauza faptului că nu au mai avut posibilitatea să deschidă capota portbagajului pentru a scoate și utiliza stingătorul de incendiu, iar curioșii opriți la fața locului au preferat doar să filmeze scena cu telefoanele mobile, fără a dori să încerce utilizarea dispozitivelor stingător de incendiu aflate în dotarea altor autovehicule oprite la fața locului, până la sosirea la fața locului a unui echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului de Pompieri Câmpulung Moldovenesc, autoturismul fusese deja distrus integral prin ardere. Cercetările întreprinse de pompieri au stabilit că incendiul s-a produs, cel mai probabil, de la un scurtcircuit al instalației electrice a autoturismului. În timpul incendiului, celor doi pasageri ai mașinii le-au fost distruse mai multe bunuri și documente aflate în interiorul autoturismul, însă din fericire nimeni nu a fost rănit.
Evenimentul nefericit de sâmbătă a mai arătat încă o dată lipsa de solidaritate a celor aflați în trafic, când din neștiință sau din nepăsare, unii șoferi aflați în trafic în preajma unor astfel de situații nu reacționează în nici un fel, preferând să privească sau, mai mult, să filmeze imagini de la locul unui astfel de eveniment nefericit.



Recomandări

La mai bine de 4 ani de la comiterea accidentului în care au murit doi oameni, fugarul activist de mediu Tiberius Vatamaniuc este acuzat de omor calificat

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte
O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte