Accidentate pe trecerea de pietoni, la Rădăuți



Accidentate pe trecerea de pietoni, la Rădăuți
Accidentate pe trecerea de pietoni, la Rădăuți

O tânără în vârstă de 20 de ani și o copilă de 13 ani au ajuns marți la Spitalul municipal Rădăuți, după ce au fost accidentate pe trecerea de pietoni.
Marți, la ora 17.57, un tânăr în vârstă de 25 ani, din comuna Frătăuții Noi, care se deplasa la volanul unui autoturism marca Audi prin municipiul Rădăuți, nu a acordat, la o trecere de pietoni, prioritate unei tinere de 20 ani, din comuna Bilca, și unei copile de 13 ani, din comuna Horodnic de Sus, care s-au angajat in traversarea străzii pe marcajul pietonal.
În urma impactului, victimele au suferit leziuni și au fost transportate cu ambulanța la Spitalul municipal Rădăuți.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, după care i s-au recoltat mostre biologice de sânge.
S-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de „vătămare corporală din culpă”.



Recomandări

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Taberele de vară Logiscool Suceava: Copilul tău trece de la consumator de tehnologie la creator de tehnologie

Taberele de vară Logiscool Suceava: Copilul tău trece de la consumator de tehnologie la creator de tehnologie
Taberele de vară Logiscool Suceava: Copilul tău trece de la consumator de tehnologie la creator de tehnologie

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”