Conducerea nou promovatei sucevene în eșalonul secund a organizat joi dimineață o întâlnire cu mass-media pe platoul de la Cetatea de Scaun, prilej cu care au fost prezentate informații privind activitatea clubului, pregătirea noului sezon competițional și obiectivele stabilite pentru perioada următoare.
De asemenea, a putut fi admirat în premieră noul autocar al clubului, pus la dispoziție de firma Tarsin Rădăuți, care este colantat cu imaginea principalelor simboluri ale orașului, Cetatea de Scaun și Ștefan cel Mare.

La eveniment au participat principalul finanțator al grupării sucevene, Marius Neagu, antrenorul principal Petre Grigoraș, noul președinte al clubului, Liviu Grigorean, managerul sportiv Ciprian Anton, precum și oamenii de afaceri Mihai Diaconiță, Marius Dascălu, Ionel Berariu, Andrei și Radu Palaghianu, parteneri la rândul lor în acest proiect.
Acționarul principal, Marius Neagu, a transmis că proiectul Cetatea 1932 Suceava este construit pentru întreaga comunitate:
„Fotbalul nu este despre mine, fotbalul nu este despre noi, proiectul Cetatea nu este un orgoliu personal, proiectul Cetatea nu este nici măcar ceva politic. Proiectul Cetatea este despre Suceava, despre suceveni. Promitem că ne vom implica să ducem proiectul acesta dincolo de așteptări. De aceea, invităm toți sucevenii să vină alături de noi ca să ne susțină. Aștept să văd tribunele pline meci de meci, așa cum s-a întâmplat la meciul care a consfințit promovarea”.
Totodată, Marius Neagu a mulțumit partenerilor și autorităților care susțin dezvoltarea clubului.
„Clubul Cetatea începe să prindă rădăcini, pentru că avem parteneri importanți, serioși, care sunt alături de noi. Mulțumim domnului președinte al Consiliului Județean, Gheorghe Șoldan, pentru suportul pe care ni l-a oferit și pe care ni l-a promis în continuare, precum și domnului primar Vasile Rîmbu.”
Referitor la bugetul pentru sezonul următor, Marius Neagu a precizat că se pleacă de la suma de 2.000.000 de euro, la care urmează să se adauge eventuale sponsorizări și alte participațiuni financiare din partea autorităților județene sau municipale. Acesta a mărturisit că el și colaboratorii săi au structurat un plan pe trei ani, care să aibă drept punct terminus promovarea echipei pe prima scenă a fotbalului românesc.

În continuare s-a înscris la cuvânt managerul sportiv Ciprian Anton.
„Sunt onorat de faptul că acționariatul CSM Cetatea 1932 Suceava a avut încredere să mă numească în funcția de manager sportiv al clubului nou promovat în Liga a II-a. Îi mulțumesc acționarului principal, Marius Neagu, pentru că m-a ales să mă ocup de partea sportivă a clubului, de bunul mers al echipei de seniori și de activitatea centrului de copii și juniori. Totodată, voi fi cureaua de transmisie între patronat și conducerea tehnică a echipei. Vreau să subliniez că nu mă voi ocupa sub nicio formă de administrarea fondurilor. Sunt sigur că împreună putem să ne îndeplinim obiectivele pe termen mediu și lung și, de ce nu, împreună să ne bucurăm, la un moment dat, de încă o promovare. Știu că așteptările publicului sucevean sunt mari, dar sunt pregătit să fac față provocărilor și să nu dezamăgesc pe nimeni. Am determinarea de a demonstra că alegerea mea ca manager sportiv al CSM Cetatea 1932 Suceava a fost una corectă”, a declarat Ciprian Anton.

La rândul său, antrenorul principal, Petre Grigoraș, a subliniat că își dorește construirea unei echipe competitive, care să confirme în Liga a II-a:
„Ne obligă orașul să nu fim simpli trecători prin Liga a II-a, ci să formăm o echipă foarte puternică. Pot să promit că echipa asta va fi o echipă muncitoare, o echipă care își va dori 100% să câștigăm fiecare partidă.”
La final, președintele executiv, Liviu Grigorean, a vorbit despre responsabilitatea noului rol și despre obiectivul comun al clubului:
„Suceava merită să fie în fotbalul mare. Acesta este țelul comun al tuturor și o să dăm tot ce avem la dispoziție și toată energia noastră ca echipa să performeze și să ne caracterizeze performanța, seriozitatea și profesionalismul.”
În altă ordine de idei, trebuie amintit că stadionul Areni a intrat într-o procedură de cosmetizare în vederea obținerii licenței pentru Liga a II-a. Pentru că se vor efectua lucrări și la nivelul gazonului, formația suceveană va susține pe Areni doar primul joc test, cu juniorii de la Liceul cu Program Sportiv, programat vineri, cu începere de la ora 18.00, urmând ca următoarele partide amicale să aibă loc la Câmpulung Moldovenesc sau la Putna.







