Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei

Liga I

Poli Iaşi a spart gheaţa şi a obţinut prima victorie

Formaţia Poli Iaşi a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I, înregistrând astfel prima victorie din acest sezon, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Oţelul a rămas în inferioritate numerică, în minutul 43, când Nogo a fost eliminat după ce l-a faultat din postură de ultim apărător pe ieşeanul Munteanu, scăpat singur pe poartă.

Centralul Aurelian Bogaciu a acordat penalti pentru Poli Iaşi, care a fost transformat, în minutul 44, de Cristian Bratu.

Gazdele au mărit diferenţa de pe tabela de marcaj, în minutul 70, când Bâlbă a trimis mingea în poartă profitând de o greşeală a lui Sălăgean.

Oţelul a înscris, în minutul 85, prin Silviu Ilie, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Paraschiv.

La începutul meciului, în tribune au fost afişate două bannere: "Bine ai revenit Gavatorta" şi "Dreptate pentru Poli Timişoara".

Popa: „Am luat trei puncte după un joc slab”

Tehnicianul echipei Poli Iaşi, Ionuţ Popa, a declarat că şi-a certat jucătorii deoarece şi-au bătut joc de ocaziile avute şi au terminat cu sufletul la gură un meci pe care l-au avut în mână.

"Sunt puţin supărat. Chiar i-am certat pe jucători acum la vestiar. În loc să fie 5 sau 6-0 pentru noi, jucătorii mei şi-au bătut joc de ocaziile avute. Am terminat cu sufletul la gură un meci pe care l-am avut în mână. Ne-a lipsit prospeţimea în joc avută în partida de la Cluj cu CFR şi se pare că cele două săptămâni libere avute până la acest joc nu au fost favorabile. Am luat trei puncte după un joc slab", a spus Popa.

Buzăul şi Otopeniul, agenţii 007

FC Braşov s-a impus, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), în faţa echipei Gloria Buzău, într-o partidă din cadrul etapei a VII-a a Ligii I, formaţia antrenată de Răzvan Lucescu reuşind să obţină prima victorie în întâlnirile directe cu gruparea buzoiană.

În minutul 54, Surdu a preluat balonul între mai mulţi fundaşi buzoieni şi a înscris cu un şut sec, de la aproximativ 3 metri, printre picioarele portarului Barbu, ieşit cu întârziere.

În minutul 76, FC Braşov şi-a dublat avantajul în urma unei lovituri de colţ executată de Mihai Roman, iar Sburlea a reluat cu capul, pe spate, balonul fiind atins şi de un jucător al formaţiei Gloira Buzău.

La începutul celei de-a doua reprize, suporterii formaţiei FC Braşov care au asistat la partidă, au afişat un banner pe care era scris mesajul "Rezistă Ibrahim", dorind să-l încurajeze pe fostul portar al "galben-verzilor", Ibrahim Dossey, care se află în comă, în urma unui accident de circulaţie, suferit sâmbătă.

Antrenorul formaţiei FC Braşov, Răzvan Lucescu, a declarat, duminică, într-o conferinţă de presă, că echipa sa putea câştiga cu o diferenţă mult mai mare decât cea înregistrată pe tabela de marcaj la sfârşitul celor 90 de minute.

"Am făcut un meci perfect, am început bine, organizat, ne-am propus să câştigăm şi am reuşit. Urmează o săptămână grea, meciul cu Rapid, pe care îl vom pregăti începând de mâine. Victoria de la Buzău deja a trecut", a spus Lucescu.

Pandurii, învinsă în 3 minute la Mediaş

Echipa Gaz Metan Mediaş a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), formaţia Pandurii Târgu Jiu.

Cosmin Tilincă a marcat în minutul 11 pentru Pandurii cu un şut din interiorul careului de la şase metri.

Alex Curtean a reuşit egalarea pentru Gaz Metan în minutul 38, după un un-doi cu Eric.

În minutul 41, Nemanja Vidackovici a adus Gazul în avantaj reuşind să marcheze după o centrare de la Curtean.

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. Unirea Urziceni 7 6 0 1 18-7 18 (+9)
2. Steaua Bucureşti 7 5 1 1 13-5 16 (+7)
3. Dinamo Bucureşti 7 5 1 1 13-7 16 (+7)
10. FC Argeş 7 3 1 3 9-10 10 (+1)
11. Universitatea Craiova 7 3 1 3 8-9 10 (-2)
12. Farul Constanţa 6 3 0 3 7-10 9 (-3)
13. Gaz Metan Mediaş 7 2 2 3 9-11 8 (-4)
14. Gloria Bistriţa 7 2 1 4 9-11 7 (-5)
15. Poli Iaşi 6 1 1 4 4-11 4 (-5)
16. Pandurii Târgu Jiu 7 1 1 5 7-15 4 (-5)
17. Gloria Buzău 7 0 0 7 3-15 0 (-12)
18. CS Otopeni 7 0 0 7 6-19 0 (-19)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Poli Iaşi a spart gheaţa şi a obţinut prima victorie.
 Vizualizări articol: 417 |