Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei

Handbal, junioare I

Înjurate ca la uşa cortului în meciul de la Roman

Sportivele echipei de handbal junioare I a Liceului cu Program Sportiv Suceava au avut parte de o surpriză nu tocmai plăcută, în meciul pe care l-au pierdut pe terenul echipei similare din Roman, scor 15 – 28. Tinerele handbaliste pregătite la LPS Suceava de antrenorul Doru Ţugurlan au fost înjurate şi ameninţate în timpul meciului de la Roman, chiar de antrenorul gazdelor, cel care a dat tonul şi a încurajat astfel spectatorii să facă acelaşi lucru la adresa sucevencelor. După rezultatul de egalitate înregistrat în tur la Suceava, 27 – 27, echipa din Roman se aştepta la un meci greu cu sucevencele, fapt pentru care a folosit toate mijloacele pentru a câştiga, inclusiv intimidarea. Presiunea s-a simţit încă din debutul meciului, unul sărac în goluri în care după şapte minute gazdele au reuşit să marcheze pentru prima dată şi să reducă diferenţa de două goluri, scor 2 – 1 pentru sucevence. La mijlocul reprizei, când scorul era 3 – 3, jocul a fost întrerupt din cauza unei accidentări suferite de o jucătoare de la Roman, moment în care antrenorul gazdelor a intrat în teren înjurându-le şi ameninţându-le pe jucătoarele din Suceava, gesturi ce au încurajat publicul să facă la fel până la finalul meciului. Atmosfera ostilă le-a descurajat total pe jucătoarele din Suceava, care s-au pierdut şi nu au mai putut să-şi facă jocul. Astfel la pauză, LPS Roman avea un avantaj de opt goluri, pe care l-a mărit până la final la 13 goluri, pe fondul unui joc cu multe ratări de partea suceveană.

„A fost un meci foarte urât, în care ostilităţile la adresa noastră au fost la ordinea zilei. În minutul 16, când s-a întrerupt meciul, antrenorul gazdelor a intrat în teren şi s-a repezit la jucătoarele noastre, înjurându-le şi ameninţându-le, gesturi continuate de publicul din sală. Din acel moment jucătoarele noastre s-au pierdut cu firea şi nu au mai putut juca aşa cum o fac de obicei. Am şi ratat mult, dar în repriza a doua şi arbitrii şi-au făcut lecţia şi ne-au eliminat de câte ori au avut ocazia, astfel că am jucat tot timpul cu una sau două jucătoare în minus”, a declarat antrenorul sucevean, Doru Ţugurlan. Acesta a mai adăugat că deşi după această înfrângere şansele echipei sale de a ajunge la turneul semifinal au mai scăzut, nu va renunţa la luptă, mai ales că mai sunt de disputat trei meciuri din tur, din care două pe teren propriu, dar şi două turnee de sală, la finalul cărora se vor stabili cele trei formaţii ce merg mai departe.

Clasamentul seriei A

1. LPS Piatra Neamţ  10        8          1          1          276      224      17

2. LPS Iaşi                  9          8          0          1          258      185      16

3. LPS Roman                        10        5          2          3          249      229      12

4. LPS Vaslui             9          5          1          3          232      203      11

5. Otelul Galaţi           10        2          2          6          209      236      6

6. LPS Suceava          9          1          2          6          188      223      4

7. LPS Oneşti             9          0          0          9          62        174      -8*

*Echipă penalizată cu 8 puncte pentru nerespectarea cerinţelor de vârstă

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Înjurate ca la uşa cortului în meciul de la Roman.
 Vizualizări articol: 881 |