La referendum

Urnă mobilă pentru bolnavii netransportabili din Spitalul Județean



Pacienții internați în Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava care doresc să participe la referendumul de sâmbătă, 19 mai, vor avea posibilitatea să-și exercite dreptul de vot chiar în instituția spitalicească. Sala mare a Spitalului Județean se va transforma în secția de vot nr.61 din municipiul Suceava. În cursul zilei de ieri, a fost montată tehnologia necesară desfășurării normale a votului, mai exact s-au montat telefoanele fixe ce vor fi utilizate de membrii secției de votare. Conform legislației în vigoare, instituțiile spitalicești au obligația să pună la dispoziție un spațiu corect iluminat și cabine de vot pentru pacienții internați și personalul medical și auxiliar care își desfășoară activitatea în ziua alegerilor.
Potrivit managerului Spitalului Județean Suceava, Costică Dăscăliuc, pentru cei imobilizați la pat, pacienți care nu se pot deplasa, se va organiza o urnă mobilă, astfel încât problemele de sănătate să nu-i împiedice pe aceștia să-și exercite dreptul la vot.



Recomandări

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare
Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean