Un tânăr de 17 ani, beat la volan, a gonit cu poliția după el până a intrat cu mașina într-un gard



Un tânăr de 17 ani, beat la volan, a gonit cu poliția după el până a intrat cu mașina într-un gard
Un tânăr de 17 ani, beat la volan, a gonit cu poliția după el până a intrat cu mașina într-un gard

Un tânăr de 17 ani, la volanul mașinii părinților săi, cu care se plimba pe străzile din Rădăuți, a fost urmărit de un echipaj de poliție până la Volovăț, unde a pierdut controlul asupra autoturismului, care a intrat în gardul unui imobil. Din fericire, inconștiența tânărului nu a avut repercusiuni asupra sănătății sale, însă adolescentul s-a ales cu dosar penal pentru trei infracțiuni, printre altele fiind și beat la volan.
În noaptea de 19 spre 20 aprilie, în jurul orei 1.30, un echipaj de ordine publică de la Poliția municipiului Rădăuți, în timp ce se afla pe strada Mihai Viteazul, a observat un autoturism Peugeot al cărui șofer circula pe un sector de drum cu acces interzis.
Șoferul nu a oprit, echipajul pornind semnalele acustice și luminoase și plecând după mașina care a intrat pe DJ 178, spre Volovăț. După ce fugarul a ajuns cu mașina în gard, polițiștii au stabilit în scurt timp că au de a face cu un minor în vârstă de 17 ani, din Sucevița. Aparatul etilotest a indicat concentrația de 0,44 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Din verificările efectuate a rezultat că băiatul a sustras autoturismul de la domiciliul părinților cu scopul de a se deplasa în municipiul Rădăuți.
Pe numele minorului a fost deschis dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului” și „furt în scop de folosință”.
Polițiștii i-au aplicat și o amendă de 2.000 de lei, pentru deplasare nejustificată.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112