Un tânăr în vârstă de 19 ani a fost amendat și a fost lăsat fără permis de conducere și fără o armă tip airsoft, după ce s-a apucat să tragă spre câini, de la volan, în fața unui bar sătesc.
În noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 1.30, polițiștii Secției Rurale Ipotești au obținut o informație despre faptul că o persoană ar fi tras cu o armă de tip airsoft spre animale, în fața magazinului ”La Barosanu” din satul Chilișeni, comuna Udești.
Persoane care se aflau pe terasă cu observat cum șoferul unui autoturism marca Audi a scos un pistol cu care a tras spre un câine, fără a-l atinge, după care și-a continuat drumul cu mașina către satul Știrbăț, comuna Udești.
Având date despre mașină, polițiștii au identificat relativ repede autoturismul pe raza satului Stamate, comuna Fântânele.
La volan era un tânăr în vârstă de 19 ani, din comuna Fântânele.
Acesta deținea un pistol tip airsoft și a declarat că în timp ce se deplasa cu autoturismul marca Audi, pe DJ208A – Chilișeni, a scos pistolul respectiv și a tras spre niște câini ce se aflau în fața unui magazin, cu scopul de a-i speria, și nu de a-i răni.
Polițiștii au constatat că pistolul nu este supus autorizării, astfel că tânărul de 19 ani a fost sancționat contravențional pentru încălcarea prevederilor Legii 295/2004.
Polițiștii au confiscat pistolul, dar au dispus și suspendarea permisului de conducere al tânărului de 19 ani, pe o perioadă de 60 de zile, pentru conducere agresivă.






