Un șofer beat s-a izbit cu mașina într-un stâlp de beton și l-a rupt



Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat

Un șofer beat s-a izbit duminică după-amiază cu mașina într-un stâlp de pe o stradă din Rădăuți și l-a rupt.
Duminică, la ora 14.30, pe timpul executării serviciului, un echipaj rutier din cadrul Poliției municipiului Rădăuți a constatat faptul că pe strada 1 Mai din localitate s-a produs o tamponare.
Din primele cercetări, polițiștii au stabilit faptul că, în timp ce conducea autoturismul pe strada 1 Mai din municipiul Rădăuți, din cauza neadaptării vitezei într-o curbă, un bărbat de 48 de ani, din comuna Frătăuții Vechi, a pierdut controlul asupra direcției de mers, a părăsit partea carosabilă și a acroșat un stâlp de beton de susținere a rețelei electrice, pe care l-a rupt.
Totodată, întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul auto a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care la spital i s-au recoltat mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, se precizează în comunicatul poliției.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare

Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare
Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare