Condamnare

Un recidivist în infracțiuni rutiere, care a încercat să mituiască polițiști, trimis 3 ani și 4 luni după gratii



Un bărbat din comuna Frumosu, în vârstă de 71 de ani, trimis în judecată și condamnat pentru conducere fără permis și refuzul de a i se recolta probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei, care a avut la activ și o faptă de dare de mită față de doi polițiști, a fost săltat de polițiști pentru că are de executat 3 ani și 4 luni de închisoare.
Grigorie Nemciuc a fost ridicat de polițiștii de la Secția Rurală Vama în ziua de 22 mai, în urma comunicării de către instanță a mandatului definitiv.
Grigorie Nemciuc a fost condamnat de Judecătoria Câmpulung Moldovenesc, sentința fiind menținută și de Curtea de Apel Suceava.
Acesta a primit mai multe pedepse, cumulate, pentru refuz de recoltare de probe biologice și conducere fără permis, în timp ce altă sentință mai veche, privind o pedeapsă cu suspendare, a fost anulată și transformată în pedeapsă cu executare. Pedeapsa finală a fost de 3 ani și 4 luni de închisoare, în regim de detenție, la care se adaugă pedeapsa amenzii penale de 3.600 de lei.
Episodul cu darea de mită
Pe 24 mai 2017, în jurul orei 14.00, polițiștii de la Secția Rurală 14 Vama, aflați în serviciul de control pe DJ 176 din localitate, au oprit un autoturism Dacia la volanul căruia a fost identificat Grigorie Nemciuc. Verificările făcute de polițiști în bazele de date au indicat faptul că bărbatul este posesor de permis de conducere, dar dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice îi era suspendat ca urmare a unei infracțiuni rutiere din 2016. Atunci, în 2016, bărbatul refuzase prelevarea de mostre biologice. Așadar, pentru bărbat urma un al doilea dosar penal la regimul rutier, ceea ce este similar de regulă cu închisoarea cu executare.
„Le-a promis agenților de poliție care îl însoțeau pentru cercetări că le va remite o sumă de bani – respectiv 100 de euro pentru fiecare, pentru ca lucrătorii de poliție să-și încalce atribuțiile de serviciu și să nu-i întocmească dosar penal, precum și să nu ia vreo altă măsură legală”, au arătat într-un comunicat de presă la vremea respectivă procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava.
Procurorii au mai menționat în rechizitoriul de trimitere în judecată că bărbatul le-a promis polițiștilor și în sediul Secției Rurale Vama că le va oferi bani, cerându-le agenților un răgaz de doar câteva ore, pentru a merge acasă, după bani. Polițiștii de la Vama au anunțat însă structura anticorupție, privind tentativa de dare de mită. Pentru această faptă inculpatul a primit doi ani și două luni de închisoare cu suspendare sub supraveghere, precum și o amendă penală de 3.600 de lei. În cele din urmă, cumulul de infracțiuni l-a adus în fața unei condamnări cu executare pe bărbatul din comuna Frumosu.



Recomandări

La mai bine de 4 ani de la comiterea accidentului în care au murit doi oameni, fugarul activist de mediu Tiberius Vatamaniuc este acuzat de omor calificat

Un tânăr care a comis un accident rutier acum mai bine de cinci ani a fost trimis să mediteze la pușcărie

Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism
Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism

Închisoare pentru un șofer beat care a provocat un accident grav și a fugit. Daune mici acordate pentru victima care a fost la un pas de moarte

Au venit din Timiș la o nuntă în Suceava și au ajuns pe pat de spital, cu leziuni grave, după ce un șofer beat le-a izbit mașina
Au venit din Timiș la o nuntă în Suceava și au ajuns pe pat de spital, cu leziuni grave, după ce un șofer beat le-a izbit mașina

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină
Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină