Ținut la distanță

Un bărbat s-a ales cu un ordin de protecție, după ce a amenințat că va da foc locuinței



Un bărbat s-a ales cu un ordin de protecție, după ce a amenințat că va da foc locuinței
Un bărbat s-a ales cu un ordin de protecție, după ce a amenințat că va da foc locuinței

Amenințările unui bărbat că va incendia locuința soacrei lui, unde soția se refugiase din calea acestuia după ce individul consumase alcool și devenise agresiv, s-au finalizat prin emiterea pe numele acestuia a unui ordin provizoriu de protecție.
Amenințările cu incendierea au venit în urma unui scandal provocat în cursul după-amiezii de marți de Vasile Geamăn, de 48 de ani, un bărbat care locuiește împreună cu soția într-o casă din satul Plutonița. La sosirea unui echipaj al Poliției orașului Frasin s-a constatat că femeia de 46 de ani care a făcut reclamația locuiește împreună cu soțul în apropierea casei mamei sale, cele două imobile fiind separate de un gard metalic. Căsnicia celor doi soți s-a deteriorat din cauza consumului de alcool al bărbatului, femeia declarând că este terorizată tot mai frecvent de soțul său. Ea a decis astfel să părăsească căminul conjugal, plecând la mama sa. Marți după-amiază, după ce a consumat alcool din nou, bărbatul, contrariat de faptul că soția nu se mai întoarce acasă, a amenințat-o că va incendia imobilul mamei ei.
În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, polițiștii au stabilit că există risc iminent asupra vieții și integrității victimei. A fost emis astfel un ordin de protecție provizoriu, în care s-a dispus ca începând cu data de 5 ianuarie, ora 18:25, pentru o perioadă de 5 zile agresorul să păstreze o distanță de minimum 50 metri față de victimă și să nu se apropie de imobilul mamei femeii, până ce instanța va lua o decizie pe termen lung.
Cercetările sunt continuate pentru a se stabili împrejurările comiterii faptei, în cadrul unui dosar penal deschis pentru săvârșirea infracțiunii de „amenințare”.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control