Un bărbat cu alcoolemie uriașă s-a izbit cu mașina într-un gard, la Cornu Luncii



Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,81 mg/l alcool pur în aerul expirat
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,81 mg/l alcool pur în aerul expirat

Secția 7 Poliție Rurală Mălini a fost sesizată duminică dimineață prin 112 despre faptul că, pe raza comuni Cornu Luncii, s-a produs un accident rutier.
Din primele cercetări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit faptul că, la ora 07.20, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Cornu Luncii, un bărbat de 37 de ani, din comuna Volovăț, aflat sub influența băuturilor alcoolice, a pierdut controlul asupra direcției de mers, a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu gardul unui imobil.
În urma impactului, nu au rezultat victime, ci doar distrugerea unei porțiuni din gard și avarierea autoturismului.
Conducătorul auto a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,81 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, se precizează în comunicatul poliției.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112