Reguli încălcate

Trei restaurante și un magazin mixt închise de polițiști, care i-au amendat și pe administratori



Trei restaurante din municipiul Câmpulung Moldovenesc au fost închise sâmbătă seară de polițiști după ce s-a constatat că regulile impuse pentru această localitate aflată în scenariul roșu au fost încălcate. Totul a plecat de la sesizarea unei persoane care în jurul orei 19.00 a sunat la 112 și a anunțat că în tot orașul regulile instituite în ceea ce privește funcționarea restaurantelor sunt ignorate de administratori. Polițiștii care au plecat în control au constatat că în trei locații sunt încălcate regulile.
Clienții au fost poftiți să părăsească restaurantele, iar administratorii au fost amendați cu câte 3.000 de lei și li s-a pus în vedere să respecte interdicțiile. Trebuie spus că municipiul Câmpulung Moldovenesc a intrat în scenariul roșu de mai multe zile, iar sâmbătă rata de infectare era de 3,34 de cazuri la mia de locuitori.
O situație asemănătoare s-a înregistrat și la Vama, la un magazin mixt. Aici, polițiștii au găsit persoane care consumau băuturi alcoolice în interior, dar și oameni care nu purtau mască de protecție. Și aici s-a luat decizia închiderii magazinului, iar administratorul a fost amendat cu 1.000 de lei.
Polițiștii suceveni spun că în această minivacanță vor intensifica acțiunile de control, mai ales că în Bucovina au ajuns grupuri importante de turiști.



Recomandări

Cine sunt polițiștii de frontieră și vameșii puși sub acuzare în dosarul privind trei grupări care treceau prin vamă pesticide, butelii cu freon sau rochii de mireasă

Cine sunt polițiștii de frontieră și vameșii puși sub acuzare în dosarul privind trei grupări care treceau prin vamă pesticide, butelii sau rochii de mireasă
Cine sunt polițiștii de frontieră și vameșii puși sub acuzare în dosarul privind trei grupări care treceau prin vamă pesticide, butelii sau rochii de mireasă

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore
Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

137 de percheziții, în cazul a două grupări care făceau contrabandă cu țigări și cu pesticide. Sunt vizați și polițiști de frontieră și vameși

137 de percheziții, în cazul a două grupări care făceau contrabandă cu țigări și cu pesticide. Sunt vizați și polițiști de frontieră și vameși
137 de percheziții, în cazul a două grupări care făceau contrabandă cu țigări și cu pesticide. Sunt vizați și polițiști de frontieră și vameși