Final de săptămână agitat în centrul Sucevei, unde elementele de terasă sezonieră ale restaurantului Union au fost ridicate de echipele Primăriei Suceava, în prezența Poliției Locale, fiind duse spre depozitare la Direcția Domeniului Public. Mai mult, restaurantul Union va fi amendat pentru ocuparea domeniului public cu contravaloarea chiriei pentru spațiul ocupat, pentru o perioadă de opt luni, de la expirarea contractului pentru vechea terasă, 15.09.2025, până la ridicarea bunurilor depozitate pe domeniul public, adică 15.05.2026.
Măsura vine ca urmare a unei avertizări transmise de către Poliția Locală Suceava în urmă cu o săptămână, când administratorului restaurantului, Cristinel Macovei, i s-a atras atenția să ridice bunurile depozitate într-o laterală a clădirii, pe domeniul public.
Dar cum, între timp, acesta a obținut de la Primăria Suceava aviz favorabil pentru planul de situație pentru amplasamentul terasei sezoniere – o etapă necesară în vederea autorizării, a considerat că problema este rezolvată.
”Bunurile respective erau depozitate pe domeniul public, fără a avea vreo autorizare în acest sens. Conform legii, eliberăm domeniul public. Proprietarii își pot recupera oricând bunurile, fără nici un cost, dar să le depoziteze în altă parte, cât timp nu au contract pentru spațiul respectiv”, a explicat Ovidiu Doroftei, șeful Poliției Locale Suceava, care a supervizat întreaga operațiune.
Proprietarul restaurantului UNION, care este înregistrat pe societatea comercială Flora Bucovinei, nu a comentat pe marginea acestei situații.
- Primăria Suceava: ”Domeniul public aparține întregii comunități, iar utilizarea lui în scopuri comerciale se face exclusiv cu respectarea legii”
La scurt timp după apariția informațiilor despre acțiunea de la Union, reprezentanții Primăriei Suceava au transmis un comunicat prin care ”doresc să clarifice situația unui agent economic de pe raza municipiului, aflat în prezent în procedură de avizare pentru o terasă estivală”. Redăm integral comunicatul administrației locale:
”Deși în spațiul public se promovează o imagine distorsionată, realitatea din teren și verificările oficiale au scos la iveală nereguli majore și o tentativă clară de eludare a taxelor locale:
- Sfidarea taxelor de publicitate: Agentul economic beneficiază în realitate de o reclamă publicitară stradală uriașă, de 24 mp, însă achită taxa locală pentru doar 1 mp, prejudiciind astfel bugetul local.
- Ocuparea abuzivă a domeniului public: Acesta a solicitat inițial o suprafață de 50 mp pentru terasă, însă a ocupat în fapt 130 mp, fără a plăti taxele aferente pentru întreaga suprafață utilizată.
- Nerespectarea sezonalității: Pe parcursul perioadei de iarnă, acesta a menținut mobilierul pe domeniul public în mod ilegal, fără a deține aprobare și fără a achita taxele specifice.
În urma controalelor efectuate, agentul economic a fost notificat oficial de către referentul de specialitate să elibereze de urgență domeniul public de mobilierul amplasat abuziv.
În acest moment, municipalitatea analizează solicitarea agentului economic, aflat în procedura de eliberare a Certificatului de Urbanism pentru o nouă terasă sezonieră.
Autorizația pentru noua terasă va fi eliberată de îndată ce agentul economic va intra în deplină legalitate, atât în ceea ce privește achitarea integrală a taxelor de publicitate și ocupare a domeniului public, cât și prin respectarea normelor și standardelor estetice impuse prin Hotărârea Consiliului Local nr. 281 din 27.11.2025.
Domeniul public aparține întregii comunități, iar utilizarea lui în scopuri comerciale se face exclusiv cu respectarea legii. Regulamentul local de amplasare a teraselor se aplică în mod egal pentru toți operatorii economici, fără privilegii și fără excepții. De îndată ce standardele impuse de HCL 281/2025 vor fi îndeplinite, autorizația va fi emisă, la fel ca în cazul tuturor celorlalți comercianți de bună-credință din oraș”.






