Băutura, bat-o vina!

Tânără depistată în trafic cu o alcoolemie zdravănă



Tânără depistată în trafic cu o alcoolemie zdravănă. Foto: alba24.ro
Tânără depistată în trafic cu o alcoolemie zdravănă. Foto: alba24.ro

O tânără în vârstă de 28 de ani s-a ales cu dosar penal după ce a fost prinsă în trafic, la volanul unui autoturism, cu o alcoolemie ridicată. Femeia, cu domiciliul în Zvoriștea, a fost oprită de un echipaj de poliție în noaptea de vineri spre sâmbătă și, pentru că mirosea a alcool, oamenii legii au decis să o testeze cu aparatul etilotest. Rezultatul a fost de 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar pentru stabilirea alcoolemiei în sânge, care este de obicei dublă, i s-au prelevat probe de sânge la spital. Șoferița este cercetată acum pentru comiterea infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.
Din păcate, nu a fost singurul șofer care a plecat la drum după ce a consumat băuturi alcoolice. În seara zilei de sâmbătă, în decurs de numai o oră, pe drumurile din județ au fost depistate alte trei persoane care erau la volan sub influența băuturilor alcoolice.
Este vorba de un bărbat de 42 de ani, din Gura Humorului, la care aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat, un bărbat, de 34 de ani, din orașul Siret, care avea în etilotest o valoare de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat, dar și un bărbat, de 27 ani, din municipiul Suceava, în cazul căruia etilotestul a indicat valoarea de 0,64 mg/l alcool pur în aerul expirat. În toate cele trei cazuri s-au întocmit dosare penale pentru comiterea infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112