Vineri

Sucevenii, așteptați la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți



Bursa absolvenților
Bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Suceava organizează vineri, de la ora 10.00, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, eveniment care va avea loc la Suceava, Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc și Rădăuți. Târgul de joburi este dedicat în special tinerilor absolvenți de școli, însă organizatorii subliniază că bursa este deschisă pentru toate persoanele interesate de un loc de muncă, indiferent de nivelul de educație și de anul absolvirii studiilor.
Bursa se va desfășura în municipiul Suceava la Iulius Mall, etajul I, zona liftului, la Rădăuți la Casa Germană, iar la Fălticeni și Câmpulung Moldovenesc, la punctele de lucru ale AJOFM.
Până ieri, pentru bursa de vineri erau înregistrate 369 de locuri vacante la nivelul județului, din care: 192 la Suceava, 62 la Fălticeni, 73 la Rădăuți și 42 la Câmpulung Moldovenesc.
„Vor fi prezenți cel puțin 65 de angajatori, 29 confirmând deja prezența la bursa din Suceava, 9 la bursa din Fălticeni, 12 la bursa din Rădăuți și 15 la bursa din Câmpulung Moldovenesc”, se arată într-un comunicat al instituției de ocupare a forței de muncă.
Domeniile de activitate care înregistrează un număr important de locuri vacante, ce solicită calificări profesionale, sunt prelucrarea lemnului, construcții, restaurante și alimentație publică, iar absolvenții cu studii superioare cei mai căutați, până în prezent, sunt inginerii, specialiștii IT, designerii grafici și economiștii.



Recomandări

Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei

Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei
Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei

213 absolvenți ai Colegiului „Hurmuzachi” Rădăuți și-au luat „rămas-bun” de la anii de liceu

213 absolvenți ai Colegiului „Hurmuzachi” Rădăuți și-au luat „rămas-bun” de la anii de liceu
213 absolvenți ai Colegiului „Hurmuzachi” Rădăuți și-au luat „rămas-bun” de la anii de liceu

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan