Vești bune

Starea primilor suceveni cu coronavirus, care au fost la Terapie Intensivă, s-a îmbunătățit



Primii doi suceveni infectați cu coronavirus, care au avut o formă mai gravă de boală și au fost internați la secția Terapie Intensivă a Clinicii de Boli Infecțioase Iași au o stare de sănătate mai bună. Managerul clinicii, prof. univ. dr. Carmen Dorobăț, a declarat pentru presa din Iași, că atât pacientul în vârstă de 71 de ani, primul caz confirmat din județul Suceava, cât și cel în vârstă de 37 de ani sunt în stare bună. „La această oră în clinica noastră sunt 33 de internați; veste bună este că din cei trei care erau la Terapie Intensivă, doi se duc pe sector, nu mai pun probleme. Și al treilea pacient are o evoluție bună. Cei doi cu evoluție favorabilă sunt primii doi care au fost internați, adică pacientul de 71 de ani de la Suceava și pacientul mai tânăr, în vârstă de 37 de ani, venit tot de la Suceava”, a afirmat dr. Carmen Dorobăț.
Întrebată dacă sucevenii nou diagnosticați vor fi transferați la Iași, prof. Dorobăț a declarat că cel mai probabil vor rămâne la Suceava. „Am discutat cu medicii de la Suceava, ei sunt pregătiți cu tratament, au condiții de izolare, au și știința pentru a-i trata, astfel că formele ușoare și medii, probabil că vor rămâne la Suceava”, a afirmat medicul. Ea a mai spus că a crescut capacitatea de testare a centrului regional de la Iași, prin colaborarea cu Institutul Oncologic și Universitatea de Medicină și Farmacie, care au echipamente și specialiști cu care se pot implica în această activitate.



Recomandări

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Un șofer căruia i s-a făcut rău și un biciclist au ajuns la spital după un accident în care au fost implicate trei autoturisme

Un șofer căruia i s-a făcut rău și un biciclist au ajuns la spital după un accident în care au fost implicate trei autoturisme
Un șofer căruia i s-a făcut rău și un biciclist au ajuns la spital după un accident în care au fost implicate trei autoturisme

Ucraineanul care a comis teribilul accident cu cinci morți de la Cumpărătura, trimis în judecată alături de șefii pentru care lucra