Perseverență bolnavă

Șofer cu permisul suspendat pentru consum de alcool, prins din nou băut în trafic



Bărbatul avea permisul suspendat
Bărbatul avea permisul suspendat

Un bărbat care avea permisul suspendat pentru că a fost prins în timp ce conducea un autovehicul pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice a comis-o din nou. Sâmbătă seară, înainte de miezul nopții, polițiștii au tras pe dreapta pe o stradă din Gura Humorului un autoturism marca VW Touran. De la volan a coborât un localnic, pe nume Cosmin Tanu, de 40 de ani, care încerca să-i evite pe polițiști.
Oamenii legii au decis să-l testeze cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat. Din acest motiv, a fost condus la Spitalul Orășenesc Gura Humorului, unde i-au fost recoltate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. Cu ocazia verificărilor, bărbatul le-a spus cu nonșalanță polițiștilor că nu are permis de conducere, întrucât este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului. Fapta pentru care a rămas fără permis s-a petrecut în luna februarie a acestui an, ocazie cu care s-a ales și cu dosar penal. Acum, pe numele său a fost întocmit un nou dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă