Șofer beat, prins după ce a trecut pe roșu printr-o intersecție din Suceava



Echipajul rutier s-a sesizat după ce șoferul a intrat pe roșu în intersecție
Echipajul rutier s-a sesizat după ce șoferul a intrat pe roșu în intersecție

Un echipaj de la Biroul Rutier al Poliției municipiului Suceava, care acționa vineri seară, în jurul orei 21.00, în intersecția din zona Lidl Obcini, a observat cum șoferul unui VW Golf, care circula dinspre Șcheia spre municipiul Suceava, a pătruns în intersecția dintre Calea Obcinilor și bulevardul George Enescu, pe culoarea roșie a semaforului, continuându-și deplasarea prin intersecție. Polițiștii au oprit mașina, la volan fiind identificat un bărbat în vârstă de 71 de ani, cu domiciliul în Șcheia. Bărbatul emana miros de alcool iar etilotestul a indicat concentrația de 0,65 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Bărbatul de 71 de ani a fost condus la Spitalul Județean, unde i s-au recoltat probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei în sânge. Pe numele șoferului pericol public a fost deschis dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Șofer beat turtă, filmat de martori în timp ce pătrundea pe contrasens, înainte de a provoca un accident

În urma verificării cu etilotestul a rezultat că șoferul pericol public, avea, la acea oră matinală, concentrația de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat
În urma verificării cu etilotestul a rezultat că șoferul pericol public, avea, la acea oră matinală, concentrația de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat