Dosar penal

Șofer băut, ajuns la spital după ce a lovit cu mașina un gard și un autoturism



Șofer băut, ajuns la spital după ce a lovit cu mașina un gard și un autoturism
Șofer băut, ajuns la spital după ce a lovit cu mașina un gard și un autoturism

Un tânăr de 20 de ani, din comuna Vatra Moldoviței, a fost rănit și a ajuns la spital după ce s-a urcat băut la volan și a pierdut controlul direcției. Mașina pe care o conducea a lovit un gard și un autoturism, iar tânărul este cercetat penal.
Accidentul s-a petrecut miercuri seara, pe un drum comunal din Vatra Moldoviței. În timp ce se deplasa la volanul unui autoturism în jurul orei 20.00, pe DC 32, localnicul de 20 de ani a pierdut controlul asupra direcției de mers, intrând în coliziune cu gardul împrejmuitor al curții unui imobil, după care autoturismul a fost proiectat într-un autoturism parcat în fața casei. În urma impactului conducătorul mașinii a fost rănit, fiind transportat cu ambulanța la spitalul din Câmpulung Moldovenesc, pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Tânărul de la volan a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,55 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care la spital i s-au recoltat probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei.
Pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă” și ”conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”