Scădere a numărului de pacienți Covid din spitalele sucevene



Scădere a numărului de pacienți Covid din spitalele sucevene
Scădere a numărului de pacienți Covid din spitalele sucevene

Prefectura Suceava a transmis că în cursul zilei de duminică, în spitalele din județ erau internați doar 90 de pacienți Covid, la care se adaugă alte 23 de personae suspecte de coronavirus. Numărul acestora este cu nouă mai mic decât cel raportat în cursul zilei de sâmbătă. Potrivit aceleiași surse, la nivelul județului, în ultimele 24 de ore au fost internate două persoane diagnosticate cu Covid – 19, în același interval de timp fiind externate 13 persoane declarate vindecate.
Din totalul celor 533 pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, 53 pacienți sunt diagnosticați cu Covid-19, 17 pacienți sunt în zona tampon și 463 pacienți sunt cu alte afecțiuni, non-Covid. Din cei 53 pacienți diagnosticați Covid-19, 27 prezintă forme medii ale bolii, 15 sunt cu forme severe și 11 au forme grave și sunt internați în secția de anestezie și terapie intensivă, iar dintre aceștia patru pacienți sunt ventilați non – invaziv și cinci sunt intubați ventilați invaziv.
Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava dispune, duminică, de 346 paturi libere, din care 141 pentru pacienți Covid-19, 186 în sectorul non-Covid și 19 pentru zona tampon.
La unitatea de terapie intensivă a Spitalului Județean sunt disponibile șapte paturi pentru pacienți Covid, sunt 24 ventilatoare libere, din care 9 pentru pacienții Covid-19, și 15 pentru pacienții non- Covid.
În spitalele din județ sunt disponibile 319 de locuri libere Covid și 45 locuri pentru zona tampon.



Recomandări

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă