Dispoziție

Românii care vor să călătorească ori să tranziteze Serbia nu mai au nevoie de viză



Românii care vor să călătorească ori să tranziteze Serbia nu mai au nevoie de viză, începând de ieri.
Purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Timiș, Viorel Alexe, a declarat că s-a primit dispoziție ca, de ieri, românii să fie lăsați să treacă în Serbia fără a avea viză în pașaport. Decizia a fost luată având în vedere că România a devenită membră a Uniunii Europene.
„Pentru că Serbia nu este, însă, în UE, pentru cetățenii țării vecine nu s-au scos vizele de România. Așa că, în continuare, locuitorii Serbiei au nevoie de viză pentru a veni la noi”, a spus Alexe.
Elena Prorocovici, viceconsulul Serbiei la Timișoara, a declarat că Guvernul Serbiei a luat decizia oficial în 28 iunie, dar se aplică abia de miercuri.
„A fost o decizie unilaterală, având în vedere că România este membră UE. Așteptăm acum o decizie din partea autorităților române, nu de scoatere a vizelor, dar să fie un regim mai flexibil de acordare a lor. Adică sârbii să nu mai aibă nevoie de atâtea documente, viza să fie mai ieftină și pentru un timp mai îndelungat”, a declarat Prorocovici.
Potrivit sursei citate, taxa de viză pentru români, pentru o ieșire și o intrare, costa 40 de euro, iar pentru ieșiri și intrări multiple, pe o perioadă de trei luni, era 75 de euro.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Liderul oamenilor de afaceri din PNL Suceava, Dumitru Mihalescul: „Ilie Bolojan este singurul care are curajul de a face acele reforme care s-au amânat de zeci de ani spre binele României”

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Rolul cadrului de rezoluția bancară pentru drumul României către zona euro

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Rolul cadrului de rezoluția bancară pentru drumul României către zona euro
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Rolul cadrului de rezoluția bancară pentru drumul României către zona euro

Deputatul AUR Petrică Negrea: ”Căderea Guvernului este un semnal de alarmă că România are nevoie de direcție și responsabilitate”