Rectorul USV, Valentin Popa, a fost ales vicepreședinte al Consiliului Național al Rectorilor din România



Rectorul USV, Valentin Popa, a fost ales vicepreședinte al Consiliului Național al Rectorilor din România
Rectorul USV, Valentin Popa, a fost ales vicepreședinte al Consiliului Național al Rectorilor din România

Profesorul universitar Valentin Popa, rectorul Universității ”Ștefan cel Mare” din Suceava, a fost ales vineri vicepreședinte al Consiliului Național al Rectorilor din România (C.N.R.). Noua conducere a C.N.R. a fost aleasă prin vot secret în cadrul reuniunii Plenului Consiliului Național al Rectorilor din România, care a avut loc pe 18 septembrie, la Universitatea ”Transilvania” din Brașov. În cadrul votului la care au participat 69 de rectori reprezentanți ai universităților românești, Valentin Popa a fost ales ca fiind unul dintre cei 17 vicepreședinți ai C.N.R.
În funcția de președinte al Consiliului Național al Rectorilor a fost reales profesorul universitar Sorin Cîmpeanu, rectorul Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București.
„Plenul C.N.R. a validat și obiectivele propuse pentru a construi, în următoarea perioadă, un mediu universitar performant. Acesta va fi pregătit să răspundă atât provocărilor situației epidemiologice, cât și standardelor de calitate și cerințelor pieței muncii. În cadrul plenului s-a stabilit că și în aceste condiții speciale, trebuie să se mențină continuitatea și creșterea calității activităților didactice și de cercetare științifică, a competitivității fiecărei universități și a învățământului superior ca sistem în noul cadrul european”, se arată într-un comunicatul de presă.
Valentin Popa a obținut diploma de inginer în electronică și telecomunicații la Institutul Politehnic din Iași, actuala Universitate Tehnică ”Gheorghe Asachi” din Iași și și-a început cariera academică în calitate de asistent la colegiul universității din Suceava. Doctoratul l-a obținut la Institutul Politehnic din Iași în 1998 și a trecut prin toate nivelurile academice la Universitatea ”Ștefan cel Mare ” din Suceava, unde a devenit profesor în anul 2005 și conducător de doctorat în 2009. La data de 17 februarie 2012 a fost ales rector al acestei universități, de unde a plecat la 29 ianuarie 2018 pentru a ocupa funcția de Ministru al Educației, până la data de 29 septembrie a aceluiași an.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Nivel și prezență academică remarcabile la Conferinţa “NEO Entrepreneurship” de la USV, manifestare sub auspiciile NEOLAiA

Nivel și prezență academică remarcabile la Conferinţa “NEO Entrepreneurship” de la USV, manifestare sub auspiciile NEOLAiA
Nivel și prezență academică remarcabile la Conferinţa “NEO Entrepreneurship” de la USV, manifestare sub auspiciile NEOLAiA

Arthur Constantin Bărboi din Câmpulung este șef de promoție la Facultatea de Istorie a Universității București

Arthur Constantin Bărboi din Câmpulung este șef de promoție la Facultatea de Istorie a Universității București
Arthur Constantin Bărboi din Câmpulung este șef de promoție la Facultatea de Istorie a Universității București

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire