Continuitate

Petrea Dulgheru, reales pentru al cincilea mandat de președinte al Colegiului Medicilor Veterinari Suceava



Petrea Dulgheru a obținut al cincilea mandat cu unanimitate de voturi
Petrea Dulgheru a obținut al cincilea mandat cu unanimitate de voturi

Doctorul Petrea Dulgheru a primit din partea medicilor veterinari de liberă practică un nou vot de încredere în fruntea Colegiului Medicilor Veterinari Suceava. La întrunirea desfășurată ieri la Hotelul Imperium, Dulgheru, care nu a avut contracandidat, a fost ales în fruntea colegiului pentru următorii trei ani cu unanimitate de voturi – 117.
Petrea Dulgheru conduce Colegiul Medicilor Veterinari Suceava din anul 2007.
În urma votului de ieri, vicepreședinți ai CMV Suceava au fost aleși doctorii Nichita Boca și Cristian Cornel Teodoreanu, în timp ce doctorul Gheorghe Ceornei a fost ales președinte al comisiei deontologice. Structura de conducere mai cuprinde 11 membri în consiliul județean al colegiului, cinci membri ai comisiei deontologice și trei ai comisiei de cenzori.
Mai în glumă, mai în serios, Doctorul Dulgheru s-a arătat surprins de faptul că nu a avut măcar câteva voturi împotrivă, cum s-a întâmplat la precedentele alegeri.
Mesajul acestuia a fost „luptăm pentru a salva medicul veterinar și profesia de la faliment”, cu referire la perioada nu tocmai roz prin care trec veterinarii.
Marea problemă este că tarifele pe care le pot percepe medicii veterinari au rămas la un nivel foarte scăzut, cum erau în decembrie 2013, asta deși toate costurile au crescut, iar numărul de animale a scăzut vertiginos.
Petrea Dulgheru a avut un discurs tăios, acuzând că „medicul veterinar este umilit, batjocorit și prost plătit” și a precizat că totul pleacă de foarte sus, de la interesul marilor companii care comercializează medicamente de uz veterinar. El a criticat și conducerea Autorității Sanitar Veterinare și pe președintele acesteia, dar și conducerea din teritoriu.
Președintele CMV Suceava a mai transmis un apel la tinerii medici veterinari, pe care i-a îndemnat să fie mai uniți și mai vocali, pentru a-și expune nemulțumirile și a-și cere drepturile.



Recomandări

Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava
Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ
Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Tensiuni la o școală din Suceava. Părinții și-au ținut copiii acasă din cauza unui coleg agresiv

Tensiuni la o școală din Suceava. Părinții și-au ținut copiii acasă din cauza unui coleg agresiv
Tensiuni la o școală din Suceava. Părinții și-au ținut copiii acasă din cauza unui coleg agresiv