Pufoaica de vara

O șatră studențească, la universitatea „Sandu Cuza”



O sfadă urâtă, legată de revista „Opinia studențească”, s-a-ntâmplat prin ziare, săptămânile trecute. Reieșind din acte că marca „Opinia studențească” e folosită fără drept de studenții de la secția de Jurnalistică a Universității „Sandu Cuza” din Iași, proprietarul a zis stop, gata, valea.
Și de-aici, bâlci cu scamatorii, acrobații și dresuri de animale exotice. Adevăratul proprietar editează el revista acum, în timp ce studenții jurnaliști se pregătesc să lanseze o publicație paralelă, chiar perpendiculară, dacă se ambiționează, amintindu-i totodată proprietarului de drept că n-are nici o șansă de succes cu gazeta lui, pe care e liber s-o păstreze și să se spele pe cap cu ea, cum face mândra de Andreea Marin cu nu știu ce marcă de șampon, căruia nu-i pronunțăm numele, să nu-i facem reclamă.
Ce dezgustător! După ce, ani buni, te folosești ilegal de bunul omului, în loc să-i zici la sfârșit „mersi bocu, niciodată nu vom uita ce-ați făcut pentru noi”, tu te-apuci să-l spurci prin gazete. Ce rău e să fii educat pe maidan! Frumoasă pregătire profesională, pentru niște viitori cavaleri ai peniței, slujitori ai adevărului etc…etc….
În ce mă privește, un lucru nu pricep, în ruptul capului. Dacă marea universitate est-europeană „Sandu Cuza” se laudă cu bugetul ei, mare cât un fund de vădană, de ce nu se așază la masa tratativelor, să negocieze cu proprietarul cumpărarea mărcii „Opinia studențească”, așa cum e legal și elegant?
De ce nu încearcă să se înțeleagă civilizat cu el?
Vrea universitatea să facă economie?
N-aș prea crede. Păi, dacă-i așa strâmtă la pungă universitatea „Sandu Cuza”, lui Sabin Bălașa cum de i-a plătit 200.000 de euro pentru zugrăvelile alea de pe pereții instituției, care par să redea visele erotice ale unui zoofil?



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

„Un ceai, o vorbă, o poveste…”, într-o ediție dedicată universului critic și literar al lui George Călinescu

„Un ceai, o vorbă, o poveste…”, într-o ediție dedicată universului critic și literar al lui George Călinescu
„Un ceai, o vorbă, o poveste…”, într-o ediție dedicată universului critic și literar al lui George Călinescu