Cu țârâita

Ministerul Educației a alocat încă un milion de lei pentru plata navetei elevilor suceveni



Ministerul Educației Naționale (MEN) a mai trimis în contul Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Suceava 1.044.127 de lei, sumă ce va fi folosită pentru acoperirea datoriile acumulate la plata navetei elevilor. Banii sunt insificienți însă, reprezentând doar 15% din totalul datoriei. La nivelul județului, valoare restanțelor înregistrate la decontarea transportului elevilor se ridică la 6.950.000 de lei, astfel că școlile vor putea acoperi cu sumele primite doar o mică parte din datorii.
Ultimii bani de la minister pentru a mai stinge din datoria acumulată au fost trimiși în luna iunie a acestui an, când MEN a alocat județului Suceava 1.481.000 de lei.
Circa 8.800 de elevi din județ sunt lăsați fără bani de navetă încă din luna octombrie a anului trecut.
Legea e de partea elevilor
Dat fiind faptul că deocamdată nu există microbuze școlare pentru toate școlile și liceele la care învață copiii din alte localități, elevii sunt nevoiți să apeleze la transportul în comun.
Contravaloarea abonamentelor lunare ale elevilor trebuie decontată de Ministerul Educației prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean, pe baza documentațiilor transmise de școli. Conform metodologiei, „elevilor români din învățământul de stat și particular acreditat, cursuri de zi, care nu pot fi școlarizați în localitatea de domiciliu li se decontează cheltuielile de transport, pe perioada cursurilor școlare, din bugetul Ministerului Educației prin unitățile de învățământ la care sunt școlarizați, pe baza de abonament, în limita a 50 km. Pentru distanțe mai mari de 50 km se asigură decontarea sumei reprezentând contravaloarea a opt călătorii dus-întors pe semestru.”



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

Aproape 150 de elevi, din șapte județe, la Concursul Național „Istoria și tradițiile ucrainenilor”, ediția a XVI-a

Aproape 150 de elevi, din șapte județe, la Concursul Național „Istoria și tradițiile ucrainenilor”, ediția a XVI-a
Aproape 150 de elevi, din șapte județe, la Concursul Național „Istoria și tradițiile ucrainenilor”, ediția a XVI-a

Performanțe remarcabile pentru elevi suceveni, la faza națională a Olimpiadei de Securitate Cibernetică

Performanțe remarcabile pentru elevi suceveni, la faza națională a Olimpiadei de Securitate Cibernetică
Performanțe remarcabile pentru elevi suceveni, la faza națională a Olimpiadei de Securitate Cibernetică