Medicul psihiatru din Arad acuzat de falsificarea studiilor pentru testarea unor medicamente, reținut



Medicul psihiatru Delia Podea de la Spitalul Județean de Urgență Arad a fost reținut de către procurori pentru 24 de ore pentru luare de mită, fals și abuz în serviciu, au confirmat reprezentanții biroului de presă al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru MEDIAFAX.Delia Podea a fost audiată la Arad de către procurorii de la București, care au luat măsura reținerii pentru 24 de ore, medicul urmând să fie dus la București pentru continuarea cercetărilor. Ea va fi prezentată magistraților Tribunalului București cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile.Delia Podea este unul dintre cei mai cunoscuți medici psihiatri în cadrul Secției de Psihistrie a Spitalului Clinic Județean de Urgență și din 2015 este președintele Comisiei de Etică pentru Studiile Clinice. Are 63 de ani și este angajată din 1980, inițial la fostul Spital Municipal, după care a trecut la Secția de Psihiatrie, când Spitalul Județean Arad a absorbit Spitalul Municipal din Arad.



Recomandări

La mai bine de 4 ani de la comiterea accidentului în care au murit doi oameni, fugarul activist de mediu Tiberius Vatamaniuc este acuzat de omor calificat

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Mandat de arestare 30 de zile pentru un medic anestezist acuzat de deținere de droguri de mare risc și de delapidare cu substanțe periculoase