Scumpire

Majorare de 10% la prețul gigacaloriei



De la jumătatea anului, sucevenii ar putea plăti mai mult pentru apă caldă și căldură, după ce în ședința de ieri a acționarilor de la SC Termica SA a fost luată decizia de majorare a tarifului de facturare a gigacaloriei cu 10%. Pentru ca decizia AGA de la Termica să fie pusă în aplicare, trebuie să fie mai întâi adoptată de Consiliul Local Suceava, cel mai probabil, în ședința de luna viitoare.
Concret, majorarea gigacaloriei cu 10% va produce o creștere a prețului de facturare a acesteia cu 14 lei – de la 140 lei la 154 de lei.
Creșterea prețului se va face simțită mult prea puțin în timpul verii, când se facturează doar consumul de gigacalorii consumate pentru producerea apei calde, diferența de tarif fiind mai vizibilă abia în următoarele luni de iarnă.



Recomandări

Vrafuri de hârtii și avize juridice pentru a restitui sucevenilor sume între 1,90 și 10 lei

Restituirile pe care trebuie să le facă Primăria Suceava pentru garajele demolate, conform legislației, arată că instituția cheltuiește mult mai mult pe hârtie, dosare, timp de lucru și logistica ședințelor decât sumele derizorii pe care trebuie să le dea înapoi oamenilor
Restituirile pe care trebuie să le facă Primăria Suceava pentru garajele demolate, conform legislației, arată că instituția cheltuiește mult mai mult pe hârtie, dosare, timp de lucru și logistica ședințelor decât sumele derizorii pe care trebuie să le dea înapoi oamenilor

Deputata AUR Veronica Grosu aduce în atenția Guvernului problema micilor fermieri suceveni care riscă să nu mai aibă unde să-și vândă laptele

Deputatul Florin Pușcașu atrage atenția că românii suportă din ce în ce mai greu prețul exorbitant al energiei

Deputatul Florin Pușcașu atrage atenția că românii suportă din ce în ce mai greu prețul exorbitant al energiei
Deputatul Florin Pușcașu atrage atenția că românii suportă din ce în ce mai greu prețul exorbitant al energiei