Până acum

La Spitalul Municipal Rădăuți nu există nici un cadru medical diagnosticat cu COVID-19



Managerul Spitalului Municipal Rădăuți, Traian Andronachi
Managerul Spitalului Municipal Rădăuți, Traian Andronachi

Spitalul Municipal Rădăuți este singura unitate medicală din județ unde nu se înregistrează nici un caz de îmbolnăvire cu noul coronavirus în rândul angajaților. Anunțul a fost făcut de către Traian Andronachi, managerul acestei instituții. Pe de altă parte, 80 de cadre medicale se află în izolare la domiciliu după ce au intrat în contact cu pacienți care au fost internați la Spitalul Municipal Rădăuți, transferați mai apoi la Suceava și Iași, și care au fost diagnosticați cu COVID-19.
Mai mult, testele efectuate pentru cele 80 de cadre medicale sunt negative, mai exact cele la care s-a primit răspuns, iar 25 de persoane sunt încă în așteptarea diagnosticului.
”Din fericire, nu avem nici un cadru medical infectat cu noul coronavirus și sper nici să nu avem așa ceva. Facem toate eforturile pentru a proteja atât personalul, cât și pacienții. În acest sens vreau să spun că fiecare secție își organizează programul în așa manieră încât personalul să fie expus cât mai puțin riscului de contaminare, dar în același timp să aibă parte și de un program de odihnă. La nivelul secțiilor/compartimentelor s-au adoptat măsuri de organizare a timpului de lucru începând de la ture de 4 ore și până la 24 de ore”, a declarat Traian Andronachi.
Acesta a mai precizat că Spitalul Municipal Rădăuți nu are nici o vină pentru că rezultatele testelor pentru COVID-19 întârzie foarte mult, iar în felul acesta nu se poate lua o măsură concretă și nu se poate prescrie un tratament pentru pacienți.
În afara celor 80 de cadre medicale aflate în izolare, Spitalul Municipal Rădăuți mai are încă 500 de angajați, majoritatea acestora fiind pe baricade.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Spitalul Municipal Fălticeni va avea un centru de imagistică medicală RMN 3 Tesla, printr-o investiție de aproximativ 20 de milioane de lei

Spitalul Municipal Fălticeni va avea un centru de imagistică medicală RMN 3 Tesla, printr-o investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Spitalul Municipal Fălticeni va avea un centru de imagistică medicală RMN 3 Tesla, printr-o investiție de aproximativ 20 de milioane de lei

Flori oferite de tinerii ATOS, pe 8 Martie, în spitalele din Rădăuți și Suceava și la Căminul de bătrâni „Sf. Ioan cel Nou”

Flori oferite de tinerii ATOS, pe 8 Martie, în spitalele din Rădăuți și Suceava și la Căminul de bătrâni „Sf. Ioan cel Nou”
Flori oferite de tinerii ATOS, pe 8 Martie, în spitalele din Rădăuți și Suceava și la Căminul de bătrâni „Sf. Ioan cel Nou”