Cadou

La biserica din Solotvino (Ucraina), Traian Băsescu a primit în dar o icoană



Șeful statului, Traian Băsescu, a plecat, aseară, din localitatea ucraineană Solotvino, după ce a vizitat Biserica Sfântul Mihail, unde a asistat la un recital al corului bisericesc și a primit în dar o icoană cu nașterea Domnului.
La Biserica Sfântul Mihail, construită în anul 1895, în timpul Episcopului Mihail Pavel, președintele a fost întâmpinat de aproximativ 200 de localnici din Solotvino. El a participat la un recital susținut de corul bisericii, iar preotul paroh Dorin Ghielțchi i-a dăruit președintelui, în numele comunității ortodoxe din zonă, o icoană având ca scenă nașterea Domnului și i-a urat „mulți ani de președinție”. Totodată, preotul i-a cerut președintelui să nu uite de românii din dreapta Tisei.
La rândul său, Traian Băsescu a dăruit bisericii o icoană argintată având ca scentă tot nașterea Domnului. El le-a mulțumit localnicilor pentru că au păstrat tradițiile și graiul românesc, exprimându-și bucuria că în cursul acestei zile s-a creat „o legătură fizică” între români și cei din Maramureșul istoric.



Recomandări

Zilele Culturii Fălticenene 2026: o săptămână dedicată memoriei, valorilor și marilor întâlniri culturale

Zilele Culturii Fălticenene 2026: o săptămână dedicată memoriei, valorilor și marilor întâlniri culturale
Zilele Culturii Fălticenene 2026: o săptămână dedicată memoriei, valorilor și marilor întâlniri culturale

Resfințirea Bisericii și binecuvântare arhierească pentru credincioșii Parohiei „Sfântul Nicolae” Câmpulung Moldovenesc

Resfințirea Bisericii și binecuvântare arhierească pentru credincioșii Parohiei „Sfântul Nicolae” Câmpulung Moldovenesc
Resfințirea Bisericii și binecuvântare arhierească pentru credincioșii Parohiei „Sfântul Nicolae” Câmpulung Moldovenesc