Klaus Iohannis anunță că restricțiile de circulație a persoanelor devin obligatorii pe tot parcursul zilei



Klaus Iohannis anunță că restricțiile de circulație a persoanelor devin obligatorii pe tot parcursul zilei
Klaus Iohannis anunță că restricțiile de circulație a persoanelor devin obligatorii pe tot parcursul zilei

Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat că începând de miercuri restricțiile de circulație a persoanelor devin obligatorii pe tot parcursul zilei. Anunțul a fost făcut la finalul ședinței de evaluare și prezentare a măsurilor cu privire la gestionarea epidemiei COVID-19, la carfe au participat premierul Ludovic Orban, ministrul afacerilor interne, Marcel Vela, ministrul sănătății, Victor Costache și ministrul apărării Naționale, Nicolae Ciucă.
„Împreună am evaluat situația care, după cum știm cu toții, devine din ce în ce mai complexă, situația creată, evident, de epidemia de coronavirus.
Am discutat împreună măsurile suplimentare care se cer luate în această perioadă și pot să vă spun în acest moment că am convenit că este nevoie de măsuri suplimentare pentru a fi în situația să îngrădim, să încetinim răspândirea infecției”, a spus șeful statului. El a precizat că vor fi introduse noi restricții de circulație și noi restricții pentru români. Klaus Iohannis a spus că ceea ce a fost până acum o recomandare devine obligație, după principiul „stăm acasă”.
„Evident că oamenii pot ieși ca să meargă la serviciu și să se întoarcă de la serviciu, să iasă să își facă cumpărăturile absolut necesare de alimente de pe-o zi pe alta. Însă aceste restricții devin obligații!”, a declarat președintele României.
El a adăugat că s-a convenit ca în această perioadă să se pregătească pentru persoanele care sunt în carantină sau în izolare măsuri de supraveghere electronică, deoarece aceste măsuri să fie respectate integral.
Klaus Iohannis a spus că pentru aplicarea acestor măsuri va fi folosită Armata Română. „În afară de aceste chestiuni, am convenit să folosim și Armata, pentru a gestiona mai bine situațiile create în teren. În acest fel, Armata va pune la dispoziție personal care va veni să suplimenteze forțele de ordine publică, Jandarmerie și Poliție”, a precizat șeful statului.
El a declarat că o altă măsură importantă se referă la persoane cu vârsta de peste 65 de ani. „Un punct foarte special este legat de persoanele cele mai vulnerabile, cele de peste 65 de ani. Este evident că avem nevoie de măsuri speciale, dar și de restricții speciale. Și, astfel, pentru a proteja persoanele peste 65, pentru aceste persoane se vor introduce restricții speciale, în sensul că vor trebui, în interesul lor propriu, să stea practic tot timpul acasă”, a spus Iohannis.
El a arătat că toate aceste restricții vor intra în vigoare de miercuri, 25 martie 2020.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului
Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Deputatul Petru Negrea anunță că AUR a depus un proiect de lege pentru scutirea de la plata impozitului a locuințelor fără utilitățile de bază