Încă un șofer prins cu alcoolemie imensă a refuzat recoltarea probelor de sânge



Încă un șofer prins cu alcoolemie imensă a refuzat recoltarea probelor de sânge
Încă un șofer prins cu alcoolemie imensă a refuzat recoltarea probelor de sânge

Un șofer depistat în trafic cu o alcoolemie imensă a ales să refuze recoltarea de probe biologice, pentru stabilirea alcoolemiei în sânge, o opțiune permisă, la care apelează tot mai des unii conducători auto depistați cu alcoolemii foarte mari. Se pare că nu o fac doar din inconștiență, ci sfătuiți de avocați sau alte persoane, pe ideea că pot scăpa cu o pedeapsă mai ușoară și mai ales pentru că nu riscă să fie arestați preventiv, dacă alcoolemia este foarte mare. După cum se știe, alcoolemia în aerul expirat este doar un indiciu de comitere a faptei, în timp ce analizele de sânge sunt proba oficială de la dosar.

Pe 19 ianuarie, în jurul orei 22.30, un echipaj de la Secția Rurală Bălcăuți, care se afla în serviciu de control trafic, pe drumul județean din satul Bălinești, comuna Grămești, a oprit pentru control un Audi A4 în care erau trei bărbați.

La volan a fost legitimat un bărbat din Rădăuți, care, au constatat polițiștii, emana miros de alcool și avea comportamentul unei persoane care consumase băuturi alcoolice.

Bărbatul a fost pus să sufle în etilotest, care indicat o valoare de 1,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Asta înseamnă alcoolemie foarte mare, undeva în jur de 3 la mie în sânge.

Conducătorul auto a fost condus la Spitalul orășenesc Siret, unde a refuzat în scris să-și dea consimțământul în vederea prelevării mostrelor biologice de sânge.

În aceste condiții, polițiștii au întocmit dosar penal pentru infracțiunea de refuzul sau sustragerea de la prelevarea mostrelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112